Loading...
 
tr

Dünyanın En Pahalı 10 Çayı

Ekim 7 | Yayıncı: cise UNELFOL

Çay, serinletici ve gençleştirici etkisinin yanında lezzetli içecek olma özelliği ile milyonlara hitap etmektedir. Bu enfes tat, her gün ortalama üç trilyon bardak tüketilmesiyle sudan sonra gezegendeki en popüler ikinci içecektir. Çin, Hindistan veSri Lanka’da hasat yapılanCamellia Sinensis denilen bitkinin değeri şüphesiz tartışılmazdır. Camellia Sinensis, farklı işleme yöntemleri ile diğer çaylardan farklılık gösterir.

dünyanın en pahalı çayları ile ilgili görsel sonucu

Uzun bir geçmişi olan çay, tüm dünyaya önce Çin’den yayıldı. Çayı insanlar, susuzluğu giderdiği ya da damak zevki verdiği için tüketmektedir. Ünlü olan “5 çayı” geleneği, neredeyse tüm ülkelerde mevcuttur. Ülkemizde Doğu Karadeniz dolaylarında yetiştirilen çay, bizim geleneğimiz içinde de oldukça önemlidir.

Bazı çaylar, gerek nadir bulunuyor olmasından gerekse değerli olduğundan oldukça pahalı olabiliyor. Çay ne kadar pahalı olabilir ki diye soracak olursanız, bu sorunuzun cevabını hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz. Satış ücretlerini gördüğünüzde oldukça şaşıracağınızdan eminim. Listemizde bulunan çayların fiyatlarını 1 kg üzerinden hesaplandığını belirtmek isterim.

 

 

İşte karşınızda dünyanın en pahalı 10 çayı:

Tienchi Çiçek Çayı

10 Tienchi Çiçek Çayı

170 Dolar

Bilimsel olarak Panax Notoginseng diye adlandırılan Tinechi Çiçek Çayı, dünyadaki en sağlıklı çaylarından biridir. Aslında, Latincede Panax sözcüğünün açılımı, “her derde deva” anlamına gelmektedir. Güçlü detoks etkisi, uykusuzluk ve deri döküntülerine çare olması, baş dönmesini geçirmesi gibi özellikleri bu nadir çiçek çayının yüzyıllardır kullanılmasını sağlamıştır.

Tienchi, Çin’in güneybatısında yetişen Ginsengin bitkisinin bir türüdür. Çayın kökü ve çiçekleri, tıbbi alanda kullanılmaktadır. Tienchi çiçekleri, küçük brokoli çiçeklerine benzer ve Asya’da son derece değerlidir. Sadece Yunnan eyaletinde hasat edilen Tienchi Çiçek Çayı, taze bir nane lezzetine sahiptir.

 

 

Makaibari Çay Arazisinde Yetişen Gümüş İmparatorluk Çayı

9 Makaibari Çay Arazisinde Yetişen Gümüş İmparatorluk Çayı

400 Dolar

Kendine özgü lezzet ve rengi ile ünlü Darjeeling Çayı 1.500 ile 2.500 metre yükseklikte, Himalaya’ların eteklerinde yetiştirilir. Makaibari Darjeeeling, Hindistan’ın en eski arazisi ve dünyanın ilk çay fabrikasıdır. Arazi, organik birçok çay türü üretir; ama şirketin en değerli ürünü dünyanın en pahalı çaylarından olan Darjeeling, Gümüş İmparatorluk çayıdır. Dolunay varken hasat edilen çayın 1 kilogramı 400 $ fiyat etiketiyle satılır.

 

 

 

Gyokuro Çay

8 Gyokuro Çayı

650 Dolar

Gyokuro çay, işleme yöntemleri nedeniyle Sencha olarak sınıflandırılmasına rağmen, aslında gölgesiz yetişen yeşil çay türü Sencha çayından oldukça farklı özelliktedir. Gyokuro çayının, yapraklarındaki amino asit seviyesi yükselinceye kadar çay, iki hafta güneşte bekletilir. Ayrıca, yaprakları yerde değildir.
Zengin lezzet ve aroması ile farklı olan Gyokuro, “mücevher çiy” anlamına gelir. Çay sadece Japon Uji bölgesinde yetiştiriliyor ve çayın 1 kilogramı 650 dolara satılıyor.

 

 

Poo Poo Pu-Erh Çayı

7 Poo Poo Pu-Erh Çayı

1.000 Dolar

Pu Erh, sadece belirli zamanlarda yetiştirilir ve lezzetli, mayalanmış bir çay türüdür. Poo Poo Pu-erh çayının tadı, beklentinizden farklı olacaktır. Çin’de Yunnan bölgesinde bulunan Poo Poo Pu-Erh çayının görüntüsü gözünüze kurutulmuş yaprak gibi görünebilir. Ancak bu aslında bitkinin üzerinde bulunan çeşitli böceklerin dışkısıdır.

Tayvanlı çiftçiler böceklerin dışkısını, el cımbızının yanında büyüteç gözlük kullanarak toplar. Böcekler, infüzyon etkisiyle çaya enerji katar. Çay, Çinli doktorlar tarafından 18. yüzyılda keşfedildi ve İmparator Qianlong’a hediye olarak sunuldu.

 

 

Sarı Altın Çay Tomurcukları

6 Sarı Altın Çay Tomurcukları

3.000 Dolar

Çay ağacının üst kısımlarını kesmek için altın makas kullanılır. Dünyada bir dağ üzerinde yılda sadece bir gün içinde tek bir alanda hasat edilen Sarı altın çay tomurcukları, her kuruşa değecek gibi duruyor. Tomurcuklar; güneşte kurutulur, kapalı kaplarda yumuşak çiçeksi bir koku elde edene ve sarı renge dönünceye kadar bekletilir.

Daha sonra çay yapraklarına ışıltı vermek için 24 ayar altınla boyanır. Asya’da, altının şans getirdiğine inanılmaktadır. Gerçekten Çinli imparatorların bu çayını bulmak çok zordur. Çay, TWG Tea Company tarafından üretilir ve sadece Singapur’da satılmaktadır.

 

 

Tieguanyin Çayı

5 Tieguanyin Çayı

3.000 Dolar

Tieguanyin Çay, bir Budist tanrı olan Mercy Demir Tanrıça’dan adını alır. Aslında siyah ve yeşil çay karışımıdır. Çay, farklı bir kestane lezzetindedir. Yaprakları ile tüm kokulu çayların kralıdır.
Tienguanyin çay, Fujian eyaletinde 19. yüzyılda bulunmuştur. Çay toplandıktan sonra yaprakları güneşe serilir, ardından soğutulur ve parçalanır. Bunlardan sonra biraz oksidasyon ile tekrar soldurulur. Çay, bu işlemlerden sonra kavrulmuş bir görünümle, kokulu hale gelir. Bu çayı bu kadar özel yapan şey çayın yedi kez aynı işlemlerden geçmesidir. Tieguanyin çayın 1.000 gramı, 3.000 dolara satılıyor.

 

 

 

Vintage Narcissus Wuyi Kokulu Çay

4 Vintage Narcissus Wuyi Kokulu Çay

6.500 Dolar

Narcissus Wuyi Oolong Çay, 20 kg’ı 67.000 dolar maliyetiyle Kasım 2013 yılında düzenlenen Hong Kong’un ilk nadir çay ihalesinde merkezdeydi.

Bağbozumu Narcissus Wuyi Kokulu Çay, 1960 yılında Singapur Wuyi’ye, Çin’den ihraç edildi. Birkaç kez el değiştirdikten sonra çay, Malezya ve Çin koleksiyoncuları tarafından satın alındı. Narcissus Wuyi, en güzel Çin çaylarında biridir. Yaprakları, Fujian eyaletinin Wuyi Dağından hasat edilmektedir ve çayın adı Yunan miti, Narcissus’tan gelir.

 

 

 

Panda Dung Çayı

3 Panda Dung Çayı

70.000 Dolar

Panda Dung, panda pisliği anlamına gelir. Pandalar sadece vahşi bambu yer, ancak onlar yediklerinin sadece % 30’unu özümser. Yani % 70’ini dışkısıyla gönderir. Sakın, panda pisliği içeceğim diye korkmayın. Panda dışkısı sadece çay ağaçlarını gübrelemek için kullanılır. Bu çay, 500 gram başına 35.000 dolar ile dünyadaki en pahalı çaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

 

PG Tips Elmas Çay Poşeti

2 PG Tips Elmas Çay Poşeti

15.000 Dolar

Ünlü İngiliz çay şirketi PG Tips, 2005 yılında 75. yıldönümü vesilesiyle 15.000 $ fiyat etiketi ile elmas işlemeli çay poşeti tasarımını başlattı. Bu inanılmaz pahalı çay poşetlerinin her biri, 280 tane mükemmel kalitede elmas içerir.

Makibari Arazisi Gümüş İmparatorluk Çayı, dünyanın en pahalı Darjeeling çayı ile doldurulur. Boodles kuyumcuları tarafından el işi ile yapılan çay poşetleri, İngiltere Manchester’da, bir hayır kurumuna para toplamak için kullanılmıştır.

 

 

Da-Hong Pao Çayı

1 Da-Hong Pao Çayı

1.2 Milyon Dolar

Da-Hong Pao, Çin Wuyi Oolong çayının bir türüdür. Ming Hanedanı imparatorunun annesinin hastalığı, bu çay sayesinde geçtiğine inanılmaktadır. İnanışa göre imparator, adamlarını şifa bulacak bir bitkiyi aramaları için gönderir ve adamlar, Wuyi Dağı’nda bir kaya üzerinde yetişmiş, yüksek 4 tane çalı bulur.

Gerçekten de efsanevi çay olan Da-Hong Pao’nun tıbbi özellikleri vardır. Ülkelerin ileri gelenleri ve onurlu ziyaretçileri için bir hediye olarak sunulan değerli Da-Hong Pao Çayı, Çin’in ulusal hazinesidir. Bu nadir çay, 1.000 gramı 1.2 milyon $ maliyetiyle dünyanın en pahalı çayı olarak tarihe geçmiştir.

 

 

Kaynak:paratic.com

Paylaş:

Yorumlar:

Yorum yok
Yorum yapabilmeniz için oturum açmanız gerekiyor

İlgili Haberler

Yandex.Metrica Web Stats ''سْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِاارَّحِيم''