OW Debug - Notice
Message: Trying to access array offset on value of type null
File: /home/romarekl/public_html/sosyallift.com/ow_plugins/forum/controllers/topic.php
Line: 136
Ortaöğretim ve Ön lisans mezunları 2015 KPSS Forum | Sosyallift©
Loading...

tr
Whordark
Whordark Ekim 5 '15

Ortaöğretim ve Ön lisans mezunları 2015 KPSS'ye girecekler mi? 2015 yılında yapılacak KPSS'ye Lise ve Önlisans mezunları girecek mi? KPSS B grubu ataması yapılacak mı? Tüm soruların cevapları

Ortaöğretim ve Ön lisans mezunları 2015 KPSS'ye girecekler mi?

Orta öğretim ve ön lisans mezunlarının istihdamında getirilen eşitlik ve vasıfların ön plana çıkmasını sağlayan daha adil sistem KPSS’ de lise mezunları ve meslek yüksekokulu mezunlarının hem ÖSYM merkezi atama ile hem de bazı kurumların işçi kadrosunda yaptıkları düz lise, teknisyen ve tekniker alımları ile kadrolara girmesi mümkündür. Önceden 4 yılda bir yapılan ancak bunu oldukça tartışmalı olduğu ve 2 yılda bir yapılması konusunda ağır bir fikrin bulunduğunu belirtmeliyiz. Lisans mezunlarına yoğunlaşan ülkemizin orta kademe personeli olan ve gerekliliği her zaman net olan tekniker teknisyen ve alt hizmet kadrosu personeli ülkemizin kurumlarında ve daha özel sektörde olmazsa olmazın parçasıdır. Bu düşüncenin biraz değer kaybettiğini apaçık söylesek te gerçeğin hiçbir şey değişmediği ve muhakkak olduğu sabittir. Bu yüzden ÖSYM tarafından yapılan KPSS ortaöğretim ve 2 yıllık mezunları KPSS sınavı bir gereksinim ve ihtiyaçtır. Bu yıl yapılacak 2015 KPS sınavına orta öğretim ve ön lisans mezunları giremeyecektir. Bu sene tekli yıl olduğu için A grubu, eğitim bilimleri ve Öğretmenlik Alan Bilgisi testi için 3 farklı kategoride gerçekleştirilecektir. 2015 KPSS'de merkezi atama için gerekli B grubu puanı kapsama alınmamaktadır ve adayları da sınava giremeyecektir. ÖSYM’ nin bu konuda ısrarlı tavırlarından vazgeçerek her yıl yapılacak KPSS sınavında hem A grubu, Hem B grubu, hem de Orta öğretim ve 2 yıllık mezunlarının girmesini sağlayacak sisteme adım atması daha doğrudur. Nasıl ki eğitim bilimleri sınavı ile öğretmenlerin her yıl şanslarının tekrarlayacak bir sınav sistemi varsa bu şansı meslek yüksekokulu, lise ve diğer branşlardaki üniversite mezunlarına da vermesi gerekir. Böylelikle genç bireylerin şansları heyecanları ve azimleri canlı kalacak kaybedilmeyen değerler olarak kalacaklardır. 2015 KPSS sınavına giremeyen orta öğretim ve 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları da yıllarca bekletilmeyecek bir sınav sistemi ile tanışmalıdır.

Paylaş: