Loading...
 
tr
Aralık 26 '17 | Yayıncı: World History

Posta dolandırıcılık, basitçe belirtildiği gibi, bir posta servisini kullanarak başka bir kişiyi veya varlığı aldatmaktır. Temel olarak, posta dolandırıcılığı, haksız mali kazanç amacıyla hemen hemen her zaman taahhüt altındadır ve bu suç, bireylere, işyerlerine, hükümete ve mali kuruluşlara karşı işlenebilir.

Posta dolandırıcılık, federal bir suçtur, çünkü cezai bir girişimi ilerletmek için posta servisini kullanmak federal hükümeti gerektirir. Posta dolandırıcılığını tanımlayan nispeten açık bir tüzük var ve iki gerekli öğenin her biri aşağıda açıklanıyor. Posta dolandırıcılığı yapmak için davalı:

Başkalarını aldatmak için bir çeşit plan hazırladınız; ve bu dolandırıcılık çabalarını ilerletmek için postayı kullandı.
Tüzüğün dili bir nedenden ötürü çok gevşek - savcılar durum gerekli olduğunda ücret talep edebilmek için takdir etme kararı istiyorlar. Bir soruşturmanın tipik olarak nasıl ortaya çıktığı konusunda posta servisi, işlemi başlatan ABD Posta Denetmenleri adlı bir kola sahiptir. Posta dolandırıcılığından şüphelenilirse, dava yargılama için Adalet Bakanlığına gönderilir. Bununla birlikte, posta dolandırıcılık soruşturmaları, FBI, IRS veya araştırmacı yetkilere sahip başka bir federal ajans tarafından başlatılabilir. 

Buna ek olarak, posta sahtekarlığına mahkum edilmek için verilen cezalar oldukça ağır olabilir. Hükümlü bir sanık, 20 yıla kadar hapis ve ağır cezalarla karşı karşıya kalabilir. Bununla birlikte, bir finansal kurum dolandırıldıysa, maksimum ceza süresi 30 yıl ve en fazla 1.000.000,00 $ para cezası verilebilir.

 

Posta Dolandırıcılığı konusu çeşitli yöntemler barındırmakta, bunları örneklersek:

1-Size büyük bir servet kaldığı

2-Sizinle ortak bir milyon dolarlık fon sahtekarlığı teklif edilmesi.

3-Hatalı bir havalenin size gönderilmiş gibi sizden evrak alma.

4-Kimlik bilgilerinizin çalınmasına yönelik sizden bilgilerinizi ( Banka - Polis - Savcı - Kurum) isteyerek adınıza işlem yapılması.

5-Evlilik amacı var gibi sizi dolandırmaları

6-Sahte Altın  dolandırıcılığı

7-Sahte piyango.

8-Ödül kazandınız

9-Miras kalması

10-Tarihi eser satma.

Bu sayı bir kısım sadece daha binlerce yöntem uygulanmakta, sakın bunlara kanmayın ve emniyet guruplarına bildirin. Silip belki kendinizi kurtarabilirisiniz fakat başkalarının bu oyunlara gelmesini engellemek için kesinikle emniyete bildirin. Zaten bu kişiler size bu posta haricinde farklı postalar göndermeye devam edeceklerdir. Sizin bilgilerinizi asla silmezler farklı isim ve adreslerle bu gün anladığınızı fark ettiklerinde bazen 1-2 yıl sonra sizi yine deniyorlar. Yani bu işten silerek kurtulma olayı yok. İnanın öyle postalar gelir o an ne yaptığınızı başınız derde girdiğinde anlarsınız.

Paylaş:

Yorumlar:

Yorum yok
Yorum yapabilmeniz için oturum açmanız gerekiyor

İlgili Haberler

--> ''سْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِاارَّحِيم''