OW Debug - Notice
Message: Trying to access array offset on value of type null
File: /home/romarekl/public_html/sosyallift.com/ow_plugins/forum/controllers/topic.php
Line: 136
Bulaşık makinası nasıl temizlenir? Forum | Sosyallift©
Loading...

tr
Whordark
Whordark Aralık 18 '15

Bizim çocuklarımız bulaşık makinası olmayan günleri hatırlamayacak ama ben hatırlayacak kadar yaşlıyım. Biz yemekten kalktıktan sonra annemin çaydanlıkta su kaynattığını hatırlıyorum. Evet evet inanması güç ama su ısıtıcılar da yoktu. Önce musluktan akan su ile ılıklaştırdığı bir leğen dolusu sabunlu suyun içine çatal bıçakları boca ederdi. Onlar dipte beklerken, bulaşık suyu, yemek artıkları ile kirlenmeden önce bardakları yıkardı. Sonra musluktaki soğuk sudan geçirdiği tabakları sırası ile yıkayıp lavabonun içine yığar, son olarak tencereleri yıkayıp işini bitirirdi. Her gün en az üç posta bu seramoni tekrar ederdi.

İlk bulaşık makinamızı aldığımızda sanıyorum ben ortaokul birinci ya da ikinci sınıftaydım. Annemin ne kadar sevindiğini hatırlıyorum. Bulaşıkları sudan geçirip geçirip makinaya dizişi dün gibi aklımda… Bulaşıkları fırça ile sudan geçirip dizeceksek ne işe yarayacağını hiç anlamadığım bir konuydu. Annem zaten o kadar hızlı yıkıyordu ki, fırçalamak bence vakit kaybıydı. Gel zaman git zaman o da bu işin gereksizliğini, vakit kaybı olduğunu düşünmüş olacak ki vazgeçti.

Bir kaç zaman sonra ‘bu makina iyi yıkamıyor sızlanmaları başladı’. Nereden baksanız 25 yıl öncesinin teknolojisinden bahsediyoruz. Çeyrek yüzyıl demek. Makinalar o zaman kirli bulaşığı pek yıkayamıyormuş. Annem bu problemi nasıl çözdü hatırlamıyorum ama benim makinam iyi yıkamamaya başladığında kendisinin yıkanmaya ihtiyacı olduğunu düşünüp şunları yapıyorum.

Temiz bulaşıkları boşaltır boşaltmaz deterjan gözünü karbonat ile dolduruyorum. Üst rafa da bir su bardağı dolusu elma sirkesi koyuyorum. Bu iş için ağır bir bardak seçiyorum ki hemen devrilmesin. Sonra o gün kullandığım limon, portakal gibi kokulu turunçgillerin kabuklarını da tabak dizme çubuklarına geçiriyorum. Sonra da makinayı en sıcak sulu programda çalıştırıyorum. Program bittikten sonra makina pırıl pırıl oluyor. Ama genellikle filtrelerin ekstra temizliğe ihtiyacı oluyor. Hemen onları çıkartıp eski bir diş fırçası ile temizleyip makinayı çalışmaya hazır hale getiriyorum.

bulaşık makinası filtre temizliği nasıl yapılır . Hayatımızı kolaylaştıran, su ve enerji tasarrufu sağlayan bulaşık makinelerimizde dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan birisi makinemizin filtre temizliğidir. Günümüzde bazı bulaşık deterjanlarının filtre temizleme özelliği olsa da yine de 3 ila 4 yıkamada bir bulaşık makinemizin filtresini düzenli olarak kontrol etmemiz gerekir. Bu kontrol ve temizleme işlemi makinenin ömrünü uzattığı gibi, bulaşıkların hijyenik olması adına da oldukça gereklidir.Filtresi temizlenmeyen bulaşık makineleri bir süre sonra tahliye problemi çıkarabilir ve yıkama tamamlandığında makinenin iç kısmında bir miktar pis su kalabilir.

Bulaşık makinesinin filtresini temizlemek için yapılması gereken ilk şey makinenin elektrikle bağlantısını kestikten sonra alt rafını çıkarmaktır. Alt rafı çıkardıktan sonra altta yer alan mesh filtresini saat yönünün tersine çevirerek açıp, üst STS fitreyi ve dış filtreyi çıkarmak gerekir.

Paylaş: