Loading...
 
tr
Sağlık Bakanlığı
Kadın 68 y.o.
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ülkedeki tüm sağlık işlerinden sorumlu olan bakanlıktır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı/Kuruluş sağlık bakanlığı kuruluş 1920, Türkiye
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ülkedeki tüm sağlık işlerinden sorumlu olan bakanlıktır.
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı/Kuruluş
sağlık bakanlığı kuruluş
1920, Türkiye
28%
İlginç kullanıcı mı? Bu ek verilerle bu kullanıcı hakkında kendi sonuçlarınızı oluşturun:
Kimseyi engellemedi ya da engellemedi.
46 arkadaşlık isteği aldı ve 24 kabul etti. 22 'i yok saydı ve gözetimsiz olarak bekleyen 0 var.
38 arkadaşlık isteği gönderdi ve 34 kabul etti. 4 göz ardı edildi ve henüz 0 cevapsız kaldı.

Arkadaşlar

Serkan BEKİROĞULLARI
İbrahim Adnan Saraçoğlu
SEO CEO
Bilişim ve Teknoloji
Acun Ilıcalı
Penguen Tasarım VİP
Astroloji
World History
Niyazi Keleş
Orhan Yanık
EMİN KARIŞAN
Hüseyin cenk
Bill Watzmanescu
Kai Vaidyaez
Mert
mehmet mengüç
Engin Arayis
Sinan Uzun
Mert karaataş
Simayaliye
Sevgi basık
emre gökdemir
emre gökdemir
B.Söylemez
Mustafa Erbas
Sefa açık
Soner Kırtıl
Maksume sultan
Okan BÜYÜKÇELEBİ
Hüseyin YILMAZ
Hakan temizel
Hasan akkurt
Alikemal Akyasan
Alper Aslanoğlu
Berkay kaya
Müge Anlı
Gönül Dağı
Ebubekir aktaş
Anıl Yıldız
Neşet Altın
Ferid Uluçınar
Mehmet Ilhan
Yuliyan Aleksiev
Neyfel Kahramaner
Hayrettin Karaoğuz
Giyim İlanları
Umut Can
Kara Poyraz
Ramazan tekiş
Ülkü Cantürk
Sotnikova Svetlana
Betül Su
Mehmet Bozkurt
Mehmet Bozkurt
Maşallah Atiş
HasanAkkoyun
Ahmet Furuncu
Sinan Timur
Emre Öztürk
Sevda Yazar
Klinik Danışman
Sevda Gülcan
Erkan sayan
Ümit abaylı
Serhat Arslan
Emin Yaman
Joychen Gersava Cabrera
Ikidamla Gözyaşı
Resul kurnaz

Haber Kaynağı

 • Sağlık Bakanlığı
  Sağlık Bakanlığı Yeni form yayınladı
  Ülseratif kolite - Ulcerative Colitis
  Ülseratif kolit ( UC ), uzun süreli bir durum olup, sonuçlar enflamasyon ve ülser ve kolon ve rektum. Aktif hastalığın başlıca semptomları karın ağrısı ve kanla karışık ishaldir. Kilo kaybı , ateş ve anemi de ortaya çıkabilir. Genellikle semptomlar yavaş ortaya çıkar ve hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Semptomlar tipik olarak işaret fişekleri arasında semptom görülmeyen dönemlerle aralıklı olarak ortaya çıkar. Komplikasyonlar arasında kolonun anormal genişlemesi ( megakolon ), göz, eklem veya karaciğer iltihabı ve kolon kanseri yer alabilir.
  UC'nin nedeni bilinmemektedir. Teoriler, bağışıklık sistemi disfonksiyonu , genetik , normal bağırsak bakterilerindeki değişiklikler ve çevresel faktörleri içerir. Gelişmiş dünyada oranlar daha yüksek olma eğilimindedir ve bazıları bunun bağırsak enfeksiyonlarına veya Batı diyetine ve yaşam tarzına daha az maruz kalmanın sonucu olduğunu öne sürer. Apendiksin erken yaşta kaldırılması koruyucu olabilir. Tanı tipik olarak doku biyopsileri ile kolonoskopi ile yapılır. Bir türCrohn hastalığı ve mikroskobik kolit ile birlikte inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD).
  Yüksek kalorili diyet veya laktoz içermeyen diyet gibi diyet değişiklikleri semptomları iyileştirebilir. Mesalazin veya sülfasalazin gibi aminosalisilatlar , steroidler , azatioprin gibi immünosupresanlar ve biyolojik terapi dahil olmak üzere semptomları tedavi etmek ve remisyonu sağlamak ve sürdürmek için çeşitli ilaçlar kullanılır. Hastalık şiddetliyse, tedaviye yanıt vermiyorsa veya kolon kanseri gibi komplikasyonlar gelişirse , kolonun ameliyatla çıkarılması gerekebilir. Kolon ve rektumun çıkarılması genellikle durumu iyileştirir.
  Crohn hastalığı ile birlikte , 2015 itibariyle yaklaşık 11,2 milyon insan etkilendi. Her yıl 100.000 kişide 1 ila 20 kişide yeni ortaya çıkar ve 100.000 kişide 5 ila 500 etkilenir.  Hastalık Kuzey Amerika ve Avrupa'da diğer bölgelere göre daha yaygındır.Genellikle 15 ila 30 yaşları arasındaki kişilerde veya 60 yaşın üstündeki kişilerde başlar.Erkekler ve kadınlar eşit oranlarda etkilenmiş gibi görünmektedir. 1950'lerden beri daha yaygın hale geldi. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı, Birleşik Devletler'de yaklaşık bir milyon insanı etkilemektedir.Uygun tedavi ile ölüm riski genel popülasyonun riskiyle aynı görünür. Ülseratif kolitin ilk tanımı 1850'lerde meydana geldi.

  İşaretler ve semptomlar Gastrointestinal Ülseratif olan kişiler genellikle mevcut kolit , ishal ile karıştırılmış kan ,  tedrici onset o zaman (hafta) bir süre boyunca devam eder. Ek semptomlar arasında fekal inkontinans, artan bağırsak hareketi sıklığı, mukus akıntısı ve gece dışkılama olabilir. Proktit (rektum iltihabı) ile, ÜK'li kişiler aciliyet veya rektal tenesmus yaşayabilir , bu da bağırsakları boşaltmak için acil istek olan ancak küçük dışkı ile birlikte. Tenesmus, kabızlık olarak yanlış yorumlanabilirküçük hacimli dışkı geçişine rağmen dışkılama dürtüsü nedeniyle. Şiddetli hastalıkta kanlı ishal ve karın ağrısı daha belirgin özellikler olabilir.ÜK ile karın ağrısının şiddeti hafif rahatsızlıktan çok ağrılı bağırsak hareketlerine ve karın krampına kadar değişir. Hastalık alevlenmeleri sırasında yüksek bağırsak hareketi sıklığı, kilo kaybı, bulantı, yorgunluk ve ateş de yaygındır. Hastalığın neden olduğu iltihaplanma ile birlikte GI kanalından kronik kanama genellikle yorgunluğa katkıda bulunabilecek anemiye yol açar.
  Ülseratif kolitin klinik görünümü, hastalık sürecinin kapsamına bağlıdır. Semptomların ilk başlangıcında bireylerin% 15 kadarı şiddetli hastalığa sahip olabilir. Devam eden semptomları olmayan (klinik remisyon) ÜK geçmişi olan kişilerin önemli bir kısmında (% 45'e kadar) devam eden inflamasyonun objektif kanıtı vardır. Ülseratif kolit, vücudun birçok bölümünü etkileyebilen genel bir inflamatuar süreç ile ilişkilidir. Bazen, bu ilişkili ekstra-intestinal semptomlar, dizlerde ağrılı artrit gibi hastalığın ilk belirtileridir.
  Belirti ve bulgularCrohn hastalığı Dışkılama Genellikle yulaf lapasına benzer, bazen steatore Tenesmus Daha az yaygınAteş          OrtakFistül        OrtakreKilo kaybı Sıklıkla
  Ülseratif kolitCrohn hastalığı Dışkılama  Genellikle mukus benzeri  ve kanla birlikteTenesmus  Daha yaygınAteş           Ciddi hastalığı gösterir Fistül         NadirenKilo kaybı  Daha nadiren
  Gastrointestinal sistemin kolon dışındaki bölgelerini etkileyebilen Crohn hastalığının aksine, ülseratif kolit genellikle kolonla sınırlıdır. Ülseratif kolitte iltihaplanma genellikle süreklidir, tipik olarak rektumu ilgilendirir ve proksimal olarak (sigmoid kolona, ​​yükselen kolona, ​​vb.) Uzanır. Bunun aksine, Crohn hastalığındaki iltihaplanma genellikle düzensizdir ve "atlama lezyonları" olarak adlandırılır.
  Hastalık, hastalığın ne kadar uzadığına bağlı olarak tutulum derecesine göre sınıflandırılır: proktit (rektal inflamasyon), sol taraflı kolit (inen kolona kadar uzanan inflamasyon) ve yaygın kolit (inen kolonun proksimalindeki inflamasyon).Proctosigmoiditis, rektum ve sigmoid kolonun iltihaplanmasını tanımlar. Pancolitis, rektumdan çekuma uzanan tüm kolonun tutulumunu tanımlar. Genellikle Crohn hastalığı ile ilişkili olsa da, ileit (ileum iltihabı) UC'de de ortaya çıkar. UC'li bireylerin yaklaşık% 17'sinde ileit vardır. İleitis daha sık pankolit durumunda ortaya çıkar (pankolit vakalarının% 20'sinde görülür), ve kolit aktivitesi ile ilişkili olma eğilimindedir. Bu sözde "geri yıkama ileit" pankoliti olan kişilerin% 10-20'sinde ortaya çıkabilir ve çok az klinik önemi olduğuna inanılmaktadır.

  Hastalık şiddeti Tutulumun kapsamına ek olarak, UC aynı zamanda hastalığın ciddiyeti ile de karakterizedir. Hastalığın ciddiyeti semptomlar, inflamasyonun objektif belirteçleri (endoskopik bulgular, kan testleri), hastalık seyri ve hastalığın günlük yaşam üzerindeki etkisi ile tanımlanır. Hafif hastalık, günde dörtten az dışkı ile ilişkilidir; ek olarak hafif aciliyet ve aralıklı olarak rektal kanama olabilir. Hafif hastalık, sistemik toksisite belirtilerinden yoksundur ve normal seviyelerde serum enflamatuar belirteçleri sergiler ( eritrosit sedimantasyon hızı ve C-reaktif protein ).
  Orta ila şiddetli hastalık, günde altıdan fazla dışkı, sık kanlı dışkı ve aciliyet ile ilişkilidir. Orta derecede karın ağrısı, düşük dereceli ateş , 38 ila 39 ° C (100 ila 102 ° F) ve anemi gelişebilir (transfüzyon gerektirmez). Toksisite, ateş, taşikardi , anemi veya yükselmiş ESR veya CRP ile gösterildiği gibi mevcuttur.
  Fulminan hastalık, günlük 10'dan fazla bağırsak hareketi, sürekli kanama, toksisite, abdominal hassasiyet ve distansiyon, kan transfüzyon gereksinimi ve kolon genişlemesi (genişleme) ile ilişkilidir. Fulminan UC'si olan kişilerde, sadece mukozal tabakanın ötesine uzanan iltihaplanma olabilir, bu da kolon hareketliliğinin bozulmasına ve toksik megakolona neden olur . Eğer serozal katılır, bir kolon delinmesi söz konusu olabilir. Tedavi edilmezse fulminan hastalık yaşamı tehdit edebilir.
  Ülseratif kolit iyileşebilir ve remisyona girebilir. Hastalığın remisyonu, dışkıların oluşması, kanlı ishalin olmaması, aciliyetin çözülmesi ve normal seviyelerde serum enflamatuar belirteçleri ile karakterize edilir. 

  Ekstraintestinal özellikler UC'nin sistemik (yani otoimmün) bir kökene sahip olduğuna inanıldığından, UC'li kişiler , kolon dışında semptomlara ve komplikasyonlara yol açan komorbiditelerle kendini gösterebilir . Yaygın olarak etkilenen organ sistemleri şunları içerir: gözler, eklemler, deri ve karaciğer.Bu tür ekstraintestinal belirtilerin sıklığı% 6 ile 47 arasında bildirilmiştir.
  UC ağzı etkileyebilir. UC'li bireylerin yaklaşık% 8'i oral belirtiler geliştirir. Ağızdan en sık görülen iki bulgu aftöz stomatit ve açısal keilittir . Aftöz stomatit, ağızda iyi huylu, bulaşıcı olmayan ve sıklıkla tekrarlayan ülserlerle karakterizedir. Açısal şelit, deride ağrılı yaralar veya kırılmalar içerebilen, ağzın köşelerinde kızarıklık (eritem) ile karakterizedir.Çok nadiren ağızda iyi huylu püstüller oluşabilir (piyostomatit vejetans).
  UC gözleri etkileyebilir. Gözün iç kısmında iltihap oluşabilir ve bu da üveit ve irite yol açar . Üveit, özellikle ışığa ( fotofobi ) maruz kaldığında bulanık görme ve göz ağrısına neden olabilir . Tedavi edilmeyen üveit kalıcı görme kaybına neden olabilir. Enflamasyon ayrıca gözün beyaz kısmını ( sklera ) veya üstteki bağ dokusunu ( episklera ) içerebilir ve sklerit ve episklerit adı verilen koşullara neden olabilir . Episklerit ülseratif kolitte ortaya çıkabilir , ancak daha çok Crohn hastalığı ile ilişkilidir.]Üveit ve irit, Crohn hastalığından daha yaygın olarak UC ile ilişkilidir. 
  UC, birkaç büyük eklemi (oligoartrit), omuru ( ankilozan spondilit ) veya ellerin ve ayakların birkaç küçük eklemini (periferik artrit) etkileyebilen, seronegatif artrit olarak bilinen bir tür romatolojik hastalık dahil olmak üzere çeşitli eklem belirtilerine neden olabilir . Sıklıkla kasın kemiğe bağlandığı ( entezler ) yerleştirme bölgesi iltihaplanır ( entezit ). İltihap, sakroiliak eklemi ( sakroiliit ) etkileyebilir . Artrit semptomları arasında ağrılı, sıcak, şişmiş, sert eklemler ve eklem hareketliliği veya işlevi kaybı yer alır.
  Ülseratif kolit cildi etkileyebilir. En yaygın deri bulgusu türü olan eritema nodozum , genellikle inciklerde (ekstansör yüzeyler) görülen kabarık, hassas kırmızı nodüller olarak kendini gösterir .  Eritema nodozum, altta yatan deri altı dokusunun ( pannikülit ) iltihaplanmasına bağlıdır . Daha ciddi cilt tezahürü, irinli kangren, ağrılı karakterizedir sivilceler veya nodüller haline ülserler giderek büyür. Eritema nodozum, ülseratif kolitin aktivitesi ile ilişkili olma eğilimindeyken ve sıklıkla kolonik enflamasyonun tedavisi ile iyileşirken, piyoderma gangrenozum, UC hastalığı aktivitesinden bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, piyoderma gangrenozum, kortikosteroidlerle enjeksiyon gerektirebilir. 
  Ülseratif kolit, kan ve endokrin sistemi etkileyebilir. UC, kan pıhtılaşması riskini artırır;  Alt bacakların ağrılı şişmesi derin venöz trombozun bir işareti olabilirken, solunum güçlüğü pulmoner embolinin (akciğerlerdeki kan pıhtıları) bir sonucu olabilir . IBD'li bireylerde kan pıhtılaşması riski yaklaşık üç kat daha yüksektir. Ülseratif kolitte, özellikle aktif veya yaygın hastalıkta inflamasyondan kaynaklanan hiper pıhtılaşmaya bağlı olarak venöz tromboembolizm riski yüksektir.  Ek risk faktörleri arasında ameliyat, hastaneye yatış, gebelik, kortikosteroid kullanımı ve tofacitinib sayılabilir. Bağışıklık sistemi kırmızı kan hücrelerine saldırarak otoimmün hemolitik anemiye yol açabilir . Otoimmün yıkıma ek olarak, rektal kanamadan kaynaklanan kronik kan kaybı ve iltihaplanmaya bağlı kemik iliği baskılanması ( kronik hastalık anemisi ) nedeniyle anemi meydana gelebilir . Kemik kırılma riskini artıran sistemik iltihaplanma ile ilişkili osteoporoz meydana gelebilir. Çarpıklık , parmak uçlarında şekil bozukluğu ve hipertrofik osteoartropati oluşabilir.

  Birincil sklerozan kolanjit Ülseratif kolit, küçük ve büyük safra kanallarının progresif bir inflamatuar hastalığı olan primer sklerozan kolanjit (PSC) ile önemli bir ilişkiye sahiptir . Birincil sklerozan kolanjiti olan kişilerin% 70-90'ına kadar ülseratif kolit vardır.  Ülseratif kolitli kişilerin% 5 kadarı primer sklerozan kolanjit geliştirebilir.  PSC erkeklerde daha yaygındır ve genellikle 30 ila 40 yaşları arasında başlar. Bazı durumlarda, primer sklerozan kolanjit ülseratif kolitin bağırsak semptomları gelişmeden birkaç yıl önce ortaya çıkar. PSC, ülseratif kolitte kolonik inflamasyonun başlangıcı, boyutu, süresi veya aktivitesi ile paralel değildir. Ayrıca, kolektominin ÜK'li bireylerde primer sklerozan kolanjitin seyri üzerinde bir etkisi yoktur. PSC, kolorektal kanser ve kolanjiyokarsinom (safra kanalı kanseri) riskinde artış ile ilişkilidir. PSC ilerleyici bir durumdur ve karaciğer sirozu ile sonuçlanabilir. PSC'nin uzun vadeli seyrini etkileyen spesifik bir tedavinin olduğu kanıtlanmamıştır.

  Nedenler Ülseratif kolit, kolonu infiltre eden T hücreleri ile karakterize bir otoimmün hastalıktır. UC için doğrudan bir neden bilinmemektedir, ancak genetik, çevre ve aşırı aktif bağışıklık sistemi gibi faktörler rol oynar. UC, sindirim sistemi dışında vücudun birçok alanında semptomlar üreten komorbiditelerle ilişkilidir.

  Genetik faktörler UC'nin nedeninin genetik bir bileşeni, ailelerde UC kümelenmesine, farklı etnik kökenler arasındaki yaygınlık çeşitliliğine, genetik belirteçlere ve bağlantılara dayalı olarak varsayılabilir. Ek olarak, özdeş ikiz uyum oranı% 10 iken, dizigotik ikiz uyum oranı sadece% 3'tür. Ülseratif kolitli kişilerin% 8 ila 14'ünün ailesinde inflamatuar bağırsak hastalığı öyküsü vardır. Ek olarak, UC ile birinci derece akrabası olan kişilerde hastalığa yakalanma riskinde dört kat artış vardır.
  Genomun on iki bölgesi, keşif sırasına göre 16, 12, 6, 14, 5, 19, 1 ve 3 kromozomları dahil UC'ye bağlanabilir, ancak bu lokuslardan hiçbiri tutarlı bir şekilde gösterilmemiştir. hatalı olması, bozukluğun birden fazla genden etkilendiğini düşündürür. Örneğin, kromozom bandı 1p36, iltihaplı bağırsak hastalığına bağlı olduğu düşünülen bu tür bir bölgedir.  Varsayılan bölgelerin bazıları OCTN1 ve OCTN2 gibi taşıyıcı proteinleri kodlar . Diğer potansiyel bölgeler, MAGUK ailesi gibi hücre yapı iskeleti proteinlerini içerir . Insan lökosit antijenidernekler iş başında bile olabilir. Aslında, kromozom 6 üzerindeki bu bağlantı, genetik adaylar arasında en ikna edici ve tutarlı olabilir.
  Çoklu otoimmün bozukluklar nöro ve kutanöz genetik kaydedilmiş olan porfiri UC, Crohn hastalığı da dahil olmak üzere , çölyak hastalığı , dermatitis herpetiformis, , diyabet , sistemik ve diskoit lupus , romatoid artrit , spondilit, ankilozan skleroderma , Sjögren sendromu ve sklerit.

  Çevresel faktörler Ülseratif kolitin patogenezine katkıda bulunan çevresel faktörler için diyet , emzirme ve ilaçlar dahil birçok hipotez ortaya atılmıştır . Emzirmenin ülseratif kolit gelişiminde koruyucu bir etkisi olabilir.İzotretinoin üzerine yapılan bir çalışmada UC oranında küçük bir artış bulundu.
  Kolon iltihabı teşvik edebilecek birçok diyet maddesine maruz kaldığından , diyet faktörlerinin hem ülseratif kolit hem de Crohn hastalığının patogenezinde rol oynadığı varsayılmıştır . Bununla birlikte, mevcut araştırmalar diyet ile ülseratif kolit gelişimi arasında bir bağlantı göstermemektedir. Çok az çalışma böyle bir ilişkiyi araştırmıştır; bir çalışma ülseratif kolitten etkilenen insan sayısı ile rafine şeker arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir.Yüksek miktarda doymamış yağ ve B6 vitamini alımı ülseratif kolit gelişme riskini artırabilir. Hastalığın gelişmesini ve / veya nüksetmesini etkileyebilecek diğer tanımlanmış diyet faktörleri arasında et proteini ve alkollü içecekler yer alır. Spesifik olarak, kükürt ülseratif kolitin nedeniyle ilgili olarak araştırılmıştır, ancak bu tartışmalıdır.Kükürt kısıtlı diyetler UC'li kişilerde ve hastalığın hayvan modellerinde araştırılmıştır. Etiyolojik bir faktör olarak kükürt teorisi , diyete ek olarak bağırsak mikrobiyotası ve mukozal sülfür detoksifikasyonu ile ilgilidir.

  Alternatif teoriler Sülfat azaltıcı bakteri seviyeleri, ülseratif kolitli kişilerde daha yüksek olma eğilimindedir, bu da bağırsakta daha yüksek hidrojen sülfür seviyelerini gösterebilir . Alternatif bir teori, hastalığın semptomlarının, hidrojen sülfidin bağırsağı kaplayan hücreler üzerindeki toksik etkilerinden kaynaklanabileceğini ileri sürer.
  Mikobakterium avium alt türü olan paratüberküloz enfeksiyonunun hem ülseratif kolitin hem de Crohn hastalığının nihai nedeni olduğu öne sürülmüştür.
  PatofizyolojiÜlseratif kolitli bazı kişilerde artan miktarda kolonik sülfat azaltıcı bakteri gözlenmiştir ve bu da daha yüksek toksik gaz hidrojen sülfür konsantrasyonlarına neden olmuştur. İnsan kolon mukozası, kolonik epitel bariyeri ve lamina propriadaki bağışıklık hücreleri tarafından korunur (bkz. İntestinal mukozal bariyer ). Kısa zincirli bir yağ asidi olan N-butirat, beta oksidasyonu yoluyla oksitlenir.karbondioksit ve keton gövdelerine giden yol. N-bütiratın bu epitel bariyerine besin sağlamaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Çalışmalar, hidrojen sülfidin, yol içindeki bir enzim olan kısa zincirli asetil-CoA dehidrojenazı kesintiye uğratarak bu beta-oksidasyon yolunun bozulmasında rol oynadığını öne sürmüşlerdir. Ayrıca, ülseratif kolitte sigara içmenin koruyucu yararının, sigara dumanından kaynaklanan hidrojen siyanürün toksik olmayan izotiyosiyanat üretmek için hidrojen sülfit ile reaksiyona girmesi ve böylece sülfitlerin yolu kesintiye uğratmasını engellemesi olduğu öne sürülmüştür. İlgisiz bir çalışma, kırmızı et ve alkolde bulunan kükürtün, remisyondaki insanlar için artmış bir nüks riskine yol açabileceğini öne sürdü.
  TeşhisÜlseratif kolit için ilk tanı araştırması aşağıdakileri içerebilir:
    *  Bir tam kan sayımı anemi kontrol etmek için yapılır; trombositoz , yüksek trombosit sayımı, ara sıra görülür  *  Kronik ishal hipokalemi , hipomagnezemi ve böbrek hasarı ile ilişkili olabileceğinden elektrolit çalışmaları ve böbrek fonksiyon testleri yapılır .  *  Safra kanalı tutulumunu taramak için karaciğer fonksiyon testleri yapılır: birincil sklerozan kolanjit .  *  Gibi Görüntüleme röntgen veya CT muhtemel perforasyon veya değerlendirilmesi için tarama toksik megakolon  *  Kolitin, özellikle Clostridioides difficile'nin bulaşıcı nedenlerini dışlamak için dışkı çalışmaları  *  Eritrosit sedimantasyon hızı veya C-reaktif protein gibi enflamatuar belirteçler  *  Ülserler ve iltihaplanma için rektum ve distal kalın bağırsak ( sigmoidoskopi ) veya tüm kolon ve ince bağırsağın ucunu (kolonoskopi) değerlendirmek için alt endoskopi  *  Ülseratif kolit nedeni bilinmeyen bir hastalık olmasına rağmen, hastalığı tetiklediğine inanılan olağandışı faktörler hakkında araştırma yapılmalıdır.
  Basit klinik kolit aktivite endeksi 1998 yılında kuruldu ve semptomların şiddetini değerlendirmek için kullanılır.

  Laboratuvar testleri Kan ve dışkı testleri, öncelikle hastalığın ciddiyetini, iltihaplanma seviyesini değerlendirmeye ve bulaşıcı kolitin nedenlerini dışlamaya yarar. Ülseratif kolit şüphesi olan tüm bireyler, enfeksiyonu dışlamak için dışkı testi yaptırmalıdır.
  Bir tam kan sayımı anemi, lökositoz veya trombositoz gösterebilir.Anemiye iltihaplanma veya kanama neden olabilir. Kronik kan kaybı, aneminin bir nedeni olarak demir eksikliğine, özellikle de mikrositik anemiye (küçük kırmızı kan hücreleri) yol açabilir ve bu, serum ferritin , demir , toplam demir bağlama kapasitesi ve transferrin satürasyonu ile değerlendirilebilir . Anemi, düşük kan sayımlarına neden olabilen azatioprin tedavisinin bir komplikasyonuna veya folat eksikliğine neden olabilen sülfasalazine bağlı olabilir. Tiyopürin metabolitleri (azatioprinden) ve bir folat seviyesi yardımcı olabilir.
  UC, vücutta CRP ve ESR gibi serum enflamatuar belirteçleri ile ölçülebilen yüksek düzeyde inflamasyona neden olabilir. Bununla birlikte, yükselmiş enflamatuar belirteçler UC'ye özgü değildir ve yükselmeler genellikle enfeksiyon dahil diğer durumlarda görülür. Ek olarak, enflamatuar belirteçler ülseratif kolitli kişilerde eşit olarak yükselmez. Endoskopik değerlendirmede doğrulanmış inflamasyonu olan kişilerin yüzde yirmi beşi normal bir CRP seviyesine sahiptir. Serum albümini , kanama ve kolit ile ilişkili gastrointestinal sistemde protein kaybına ek olarak inflamasyonla da düşük olabilir. Düşük serum D vitamini seviyeleri UC ile ilişkilidir, ancak bu bulgunun önemi net değildir.
  Spesifik antikor markörleri ülseratif kolitte yükselebilir. Spesifik olarak, perinükleer antineutrofil sitoplazmik antikorlar (pANCA), UC vakalarının yüzde 70'inde bulunur. Saccharomyces cerevisiae'ye karşı antikorlar mevcut olabilir, ancak Crohn hastalığında ülseratif kolit ile karşılaştırıldığında daha sık pozitiftir. Bununla birlikte, bu serololojik testlerin zayıf doğruluğu nedeniyle, olası inflamatuar bağırsak hastalığının tanısal değerlendirmesinde yardımcı olmazlar.
  Birkaç dışkı testi, kolon ve rektumda bulunan iltihaplanma derecesini ölçmeye yardımcı olabilir. Fekal kalprotektin , kolonu etkileyen enflamatuar durumlarda yükselir ve irritabl bağırsak sendromunu (enflamatuar olmayan) enflamatuar bağırsak hastalığında bir alevlenmeden ayırt etmede faydalıdır. Fekal kalprotektin ülseratif kolit tanısı için% 88 duyarlı ve% 79 özgüldür. Dışkıda kalprotektin düşükse, iltihaplı bağırsak hastalığı olasılığı yüzde 1'den azdır. Fekal lökositler ve laktoferrin , intestinal inflamasyonun ek spesifik olmayan belirteçleridir.

  Görüntüleme Röntgen veya BT taraması gibi görüntüleme testleri, perforasyon veya toksik megakolon gibi ülseratif kolit komplikasyonlarının değerlendirilmesinde yardımcı olabilir. Bununla birlikte, görüntüleme ülseratif kolitin teşhisinde sınırlı bir kullanıma sahiptir.Manyetik rezonans görüntüleme (MRI), altta yatan PSC'yi teşhis etmek için gereklidir.

  Ayırıcı tanı Birkaç durum ülseratif kolit ile benzer şekilde ortaya çıkabilir ve dışlanmalıdır. Bu tür durumlar şunları içerir: Crohn hastalığı, enfeksiyöz kolit, nonsteroid antiinflamatuar ilaç enteropatisi ve irritabl bağırsak sendromu . İskemik kolit (kolona yetersiz kan akışı), radyasyon kolit ( radyasyon tedavisine daha önce maruz kaldıysa ) veya kimyasal kolit gibi alternatif kolit nedenleri düşünülmelidir . Psödomembranöz kolit , antibiyotiklerin uygulanmasını takiben Clostridioides difficile enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkabilir. Entamoeba histolyticabağırsak iltihabına neden olan protozoan bir parazittir. Birkaç vaka, kortikosteroid kullanımı nedeniyle ortaya çıkan kötü sonuçlarla UC olarak yanlış teşhis edilmiştir.
  Ülseratif kolit semptomlarını taklit eden en yaygın hastalık Crohn hastalığıdır, çünkü her ikisi de benzer semptomlarla kolonu etkileyebilen inflamatuar bağırsak hastalıklarıdır. Seyirleri ve tedavileri farklılık gösterebileceğinden bu hastalıkları ayırt etmek önemlidir. Ancak bazı durumlarda farkı söylemek mümkün olmayabilir, bu durumda hastalık belirsiz kolit olarak sınıflandırılır.

  İlaç tedavisi Ülseratif kolit, sülfasalazin ve mesalazin gibi 5-ASA ilaçları dahil olmak üzere bir dizi ilaçla tedavi edilebilir . Gibi Kortikosteroidler prednizon ayrıca bağışıklık ve kısa vadeli iyileştirici özellikleri nedeniyle kullanılabilir, ancak bunların riskleri kendi yararından fazla, çünkü onlar tedavisinde uzun süreli kullanılmaz. Azatioprin gibi immünosüpresif ilaçlar ve infliksimab ve adalimumab gibi biyolojik ajanlar , ancak insanlar 5-ASA ve kortikosteroidlerle remisyon sağlayamazsa verilir. Orta veya şiddetli hastalığı olanlarda infliksimab veya vedolizumab önerilir. Bu tür tedaviler, gençlerde ve yetişkinlerde artmış kanser riski,  tüberküloz ve yeni veya kötüleşen kalp yetmezliği (bu yan etkiler nadirdir) dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere olası risk faktörleri nedeniyle daha az yaygın olarak kullanılmaktadır.
  Budesonid formülasyonu, aktif ülseratif kolitin tedavisi için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından Ocak 2013'te onaylandı.2018'de, tofacitinib , Birleşik Devletler'de orta ve şiddetli derecede aktif ülseratif kolit tedavisi için onaylandı. Devletler, bu durumda uzun süreli kullanım için endike olan ilk oral ilaçtır. Metotreksatla ilgili kanıtlar ülseratif kolitli kişilerde remisyon oluşturmada bir fayda göstermemektedir. Siklosporin ve takrolimus gibi ilaçların endikasyon dışı kullanımı bazı faydalar göstermiştir.
  Aminosalisilatlar Sulfasalazin, 50 yılı aşkın süredir hafif ila orta dereceli ülseratif kolit tedavisinde önemli bir ajan olmuştur. 1977'de sülfasalazinde 5-aminosalisilik asidin (5-ASA, mesalazin / mesalamin) terapötik olarak aktif bileşen olduğu gösterildi. Pek çok 5-ASA ilacı, aktif bileşiğin terapötik etkinliği sürdürmek için kalın bağırsağa verilmesi, ancak sülfasalazindeki sülfapiridin kısmı ile bağlantılı yan etkilerin azaltılması amacıyla geliştirilmiştir. Ağızdan 5-ASA ilaçları özellikle hafif ila orta dereceli ülseratif kolitte remisyonu indüklemede ve sürdürmede etkilidir. 5-ASA'nın rektal fitil, köpük veya sıvı lavman formülasyonları, rektum, sigmoid veya inen kolonu etkileyen kolit için kullanılır ve özellikle oral tedavi ile kombine edildiğinde etkili oldukları gösterilmiştir.
  Biyolojik TNF inhibitörleri infliksimab , adalimumab ve golimumab gibi biyolojik tedaviler , artık kortikosteroidlere yanıt vermeyen UC'li kişileri tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tofacitinib ve vedolizumab , UC'de iyi klinik remisyon ve yanıt oranları da sağlayabilir. Biyolojikler tedavinin erken safhalarında (kademeli yaklaşım) veya diğer tedaviler remisyonu indüklemede başarısız olduktan sonra (kademeli yaklaşım) kullanılabilir; strateji kişiselleştirilmelidir.
  Aminosalisilatlardan farklı olarak biyolojikler, bağırsak dışı kanser geliştirme riskinde artış gibi ciddi yan etkilere neden olabilir, kalp yetmezliği ; ve bağışıklık sisteminin zayıflaması, bağışıklık sisteminin enfeksiyonları temizleme yeteneğinin azalması ve tüberküloz gibi gizli enfeksiyonların yeniden aktivasyonu ile sonuçlanır . Bu nedenle, bu tedavileri alan kişiler yakından izlenmekte ve genellikle yıllık olarak hepatit ve tüberküloz açısından test edilmektedir.
  Nikotin Crohn hastalığının aksine , ülseratif kolitin sigara içmeyenlere göre sigara içenleri etkileme şansı daha düşüktür. Daha önce tütün kullanımı öyküsü olan seçilmiş kişilerde, düşük dozda sigara içmeye devam etmek, aktif ülseratif kolitin belirti ve semptomlarını iyileştirebilir.  Transdermal nikotin bandı kullanan çalışmalar klinik ve histolojik gelişme göstermiştir. Birleşik Krallık'ta yürütülen bir çift kör, plasebo kontrollü çalışmada , standart tedavileriyle birlikte nikotin bandını kullanan UC'li kişilerin% 48.6'sı semptomlarda tamamen iyileşme gösterdi. Bir başka randomize, çift kör, plasebo kontrollü, tek merkezli klinik çalışmaAmerika Birleşik Devletleri , yamayı kullanan kişilerin% 39'unun plasebo verilenlerin% 9'una kıyasla önemli bir iyileşme gösterdiğini gösterdi. Bununla birlikte, nikotin tedavisi genellikle yan etkiler ve tutarsız sonuçlar nedeniyle önerilmemektedir. 

  Demir takviyesi Kronik inflamasyonun yanı sıra gastrointestinal sistemden kademeli olarak kan kaybı sıklıkla anemiye yol açar ve profesyonel kılavuzlar, aktif hastalıkta her üç ayda bir ve sakin hastalıkta yıllık olarak tekrarlanan kan testleri ile rutin olarak aneminin izlenmesini önerir. Yeterli hastalık kontrolü genellikle kronik hastalık anemisini iyileştirir, ancak demir eksikliği anemisi demir takviyeleri ile tedavi edilmelidir. Tedavinin uygulanma şekli hem aneminin ciddiyetine hem de izlenen kılavuzlara bağlıdır. Bazıları önce parenteral demirin kullanılmasını tavsiye ediyor, çünkü insanlar ona daha hızlı tepki veriyor, daha az gastrointestinal yan etki ile ilişkili ve uyum sorunları ile ilişkili değil. Diğerleri, insanlar sonunda yanıt verdiğinden ve çoğu yan etkileri tolere edeceğinden, önce oral demirin kullanılmasını gerektirir.
  Crohn hastalığından farklı olarak, ülseratif kolitin gastrointestinal yönleri genellikle kalın bağırsağın cerrahi olarak çıkarılmasıyla iyileştirilebilir , ancak ekstraintestinal semptomlar devam edebilir. Bu prosedür durumunda gerekli olan exsanguinating kanama , Frank perforasyon veya belgelenmiş ya da kuvvetli şüphe karsinom . Şiddetli kolit veya toksik megakolonlu kişiler için cerrahi de endikedir. Sakat bırakan ve ilaçlara yanıt vermeyen semptomları olan kişiler, ameliyatın yaşam kalitesini iyileştirip iyileştirmeyeceğini düşünmek isteyebilirler.
  Proktokolektomi olarak bilinen kalın bağırsağın tamamının çıkarılması, kalıcı ileostomi ile sonuçlanır - burada terminal ileumun karın içinden çekilmesiyle bir stoma oluşturulur. Bağırsak içeriği, yapışkan kullanılarak stomanın etrafına sabitlenen çıkarılabilir bir ostomi torbasına boşaltılır.
  Kalın bağırsağın çoğunu etkileyen ülseratif kolit için başka bir cerrahi seçenek, ileal poş-anal anastomoz (IPAA) olarak adlandırılır . Bu, iki veya üç aşamalı bir prosedürdür. Üç aşamalı bir prosedürde, birinci cerrahi olan alt toplam kolektomi kalın bağırsak çıkarılır ki, ama rektum yerinde kalır ve bir ostomi, yapılır. İkinci adım bir süreçtirve ileal poş oluşumu (genellikle "j poş" olarak bilinir). Bu, kalan rektal güdüğün büyük çoğunluğunun çıkarılmasını ve ince bağırsağın ucunu bir kese haline getirip anüse takarak yeni bir "rektum" oluşturmayı içerir. Bu prosedürden sonra, anastomozların iyileşmesine izin vermek için yeni bir tip ileostomi (loop ileostomi olarak bilinir) oluşturulur. Son ameliyat, ileostominin tersine çevrildiği ve artık ostomi torbasına ihtiyaç duyulmayan bir aşağı çekme işlemidir. İki aşamada yapıldığında, kese oluşumu ve halka ileostominin yanı sıra hem kolon hem de rektumu çıkaran bir proktokolektomi gerçekleştirilir. Son adım, üç aşamalı prosedürdeki ile aynı kaldırma ameliyatıdır. Her adım arasında geçen süre değişebilir,
  İleal poş prosedürü ostomi torbası ihtiyacını ortadan kaldırırken, normal bağırsak fonksiyonunu geri getirmez. Son ameliyatı takip eden aylarda hastalar tipik olarak günde 8-15 bağırsak hareketi yaşarlar. Zamanla bu sayı azalır ve birçok hasta ameliyattan bir yıl sonra dört-altı bağırsak hareketi bildirir. Birçok hasta bu işlemde başarılı olurken, bilinen bir takım komplikasyonlar vardır. Pouchitülseratif kolite benzer semptomlarla sonuçlanan ileal kesenin iltihaplanması nispeten yaygındır. Pouchit akut, düzelen veya kronik olabilir, ancak antibiyotikler, steroidler veya biyolojikler kullanılarak tedavi oldukça etkili olabilir. Diğer komplikasyonlar arasında fistüller, başrahibeler ve kese yetmezliği bulunur. Durumun ciddiyetine bağlı olarak kese revizyon ameliyatının yapılması gerekebilir. Bazı vakalarda poşun işlevsiz hale getirilmesi veya çıkarılması ve ileostominin yeniden oluşturulması gerekebilir.
  Bakteriyel yeniden kolonizasyon Bir dizi randomize klinik çalışmada, probiyotikler ülseratif kolit tedavisinde yardımcı olma potansiyeli olduğunu göstermiştir. Escherichia coli Nissle gibi belirli probiyotik türlerinin bazı insanlarda bir yıla kadar remisyona neden olduğu gösterilmiştir.VSL # 3 olarak adlandırılan bir probiyotik, aktif ülseratif kolitte remisyon indüklemede etkili olabilir ve hareketsiz UC'nin nüksetmesini önlemede 5-ASA'lar kadar etkili olabilir.
  Dışkı mikrobiyota nakli , insan probiyotiklerinin dışkı lavmanlarından infüzyonunu içerir. Ülseratif kolit , muhtemelen ülsere epitelyumu iyileştirmek için gereken süre nedeniyle başarılı olabilmek için Clostridium difficile enfeksiyonundan daha uzun süreli bir bakteriyoterapi tedavisi gerektirir . Ülseratif kolitin yanıtı potansiyel olarak çok olumludur ve bir çalışmada tam remisyon yaşayan hastaların% 67.7'sinin bildirildiği bildirilmiştir.Diğer çalışmalar, dışkı mikrobiyota transplantasyonunun kullanılmasının bir fayda olduğunu buldu.
  İlerleme veya remisyon Ülseratif kolitli kişiler genellikle aralıklı bir seyir izler ve hastalık hareketsizlik dönemleri hastalık "alevlenmeleri" ile değişir. Proktit veya sol taraflı kolitli kişilerde genellikle daha iyi huylu bir seyir vardır: sadece% 15'i hastalıklarıyla proksimal olarak ilerler ve% 20'ye kadar herhangi bir tedavi yokluğunda kalıcı remisyona sahip olabilir. Bir grup insan, hızla ilerleyen bir hastalık seyri yaşar. Bu durumlarda, genellikle ilaca yanıt vermede başarısızlık vardır ve ameliyat genellikle hastalığın başlangıcından sonraki ilk birkaç yıl içinde yapılır.  Daha yaygın hastalığı olan kişilerin remisyonu sürdürme olasılığı daha düşüktür, ancak remisyon oranı hastalığın ciddiyetinden bağımsızdır. Birkaç risk faktörü, nihai kolektomi ihtiyacı ile ilişkilidir: ÜK için önceden hastaneye yatış, yaygın kolit, sistemik steroid ihtiyacı, tanıda genç yaş, düşük serum albümini, yüksek inflamatuar belirteçler (CRP & ESR) ve kolonoskopi sırasında görülen şiddetli inflamasyon .Bazı durumlarda kalın bağırsağın cerrahi olarak çıkarılması gerekir.
  Kolorektal kanser Kolorektal kanser riski, eğer tutulum dalak fleksurunun ötesinde ise on yıl sonra ülseratif kolitli kişilerde önemli ölçüde artar . Geri yıkama ileiti olan kişilerde kolorektal karsinom riski artmış olabilir. Yalnızca proktiti olan kişilerde genellikle risk artışı yoktur. İnsanların , bir ila iki yıllık aralıklarla sekiz yıllık hastalık aktivitesinden sonra displazi aramak için rastgele biyopsilerle kolonoskopi taraması yaptırmaları önerilir.
  Ölüm Ülseratif kolitli kişiler benzerdir veya arka plandaki popülasyona kıyasla genel ölüm riski belki biraz artmıştır .Ancak, ölüm nedenlerinin dağılımı genel nüfustan farklıdır.  Spesifik risk faktörleri, ülseratif kolitli kişilerde daha kötü sonuçları ve daha yüksek mortalite riskini öngörebilir: C. difficile enfeksiyonu  ve sitomegalovirüs enfeksiyonu (reaktivasyona bağlı).
  Tarih Ülseratif kolitin ilk tanımı 1850'lerde gerçekleşti.
  Epidemiyoloji Crohn hastalığı ile birlikte, 2015 itibariyle yaklaşık 11,2 milyon insan etkilendi.Her yıl, ülseratif kolit 100.000 kişide 1 ila 20 kişide yeni ortaya çıkar (insidans) ve hastalığı olan 100.000 kişide toplam 5-500 (prevalans) vardır. 2015 yılında dünya çapında toplam 47.400 kişi iltihaplı bağırsak hastalığı (UC ve Crohn hastalığı) nedeniyle öldü. En yüksek başlangıç ​​30 ila 40 yaşları arasındadır,  yaşamın 6. on yılında ikinci bir başlangıç ​​zirvesi meydana gelmiştir. Ülseratif kolit erkeklerde ve kadınlarda eşit derecede yaygındır. Uygun tedavi ile ölüm riski genel popülasyonunkine benzer görünür. UC, 1950'lerden beri daha yaygın hale geldi.
  UC ve Crohn hastalığının coğrafi dağılımı dünya çapında benzerdir , Kanada , Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık'ta her yıl en fazla yeni UC vakası bulundu. Hastalık, Kuzey Amerika ve Avrupa'da diğer bölgelere göre daha yaygındır.  Genel olarak, kuzey bölgelerinde, Avrupa  ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki güney bölgelere kıyasla daha yüksek oranlar görülmektedir.  UC, Doğu Avrupa ile karşılaştırıldığında Batı Avrupa'da daha yaygındır. Dünya çapında, UC'nin yaygınlığı 100.000 kişi başına 2 - 299 arasında değişmektedir. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık bir milyon insanı etkiliyor.
  Crohn hastalığında olduğu gibi, UC oranları Aşkenaz Yahudileri arasında daha yüksektir ve Yahudi kökenli diğer kişilerde, Yahudi olmayan Kafkasyalılarda, Afrikalılarda, Hispaniklerde ve Asyalılarda giderek azalmaktadır.  Apandisit için 20 yaşından önce apendektomi ve mevcut tütün kullanımı  ÜK gelişimine karşı koruyucudur. Bununla birlikte, eski tütün kullanımı daha yüksek bir hastalık geliştirme riski ile ilişkilidir.
  Araştırma Helmintik terapi kullanarak whipworm Trichuris suis bir de gösterilmiştir randomize kontrollü çalışmada Iowa gelen ülseratif kolit olan insanlarda fayda göstermeye. Terapi , gelişmiş dünyadaki insanların kolonlarında helmint yokluğunun iltihaplanmaya yol açabileceğini savunan hijyen hipotezini test eder . Hem helmintik tedavi hem de fekal mikrobiyota nakli , hastalıklı bölgelerde karakteristik bir Th2 beyaz hücre tepkisine neden olur ; bu, ülseratif kolitin aşırı Th2 üretimini içerdiği düşünüldüğünde beklenmedik bir durumdur.
  Alicaforsen , ICAM-1'in ekspresyonunu azaltmak için Watson-Crick baz çifti etkileşimleri yoluyla insan ICAM-1 haberci RNA'sına spesifik olarak bağlanmak üzere tasarlanmış birinci nesil bir antisens oligodeoksinükleotiddir.ICAM-1, lökositlerin (beyaz kan hücreleri) iltihaplı dokuya ekstravazasyonunu ve aktivasyonunu teşvik eden bir enflamatuar yanıtı yaya. Ülseratif kolit hastalarının iltihaplı bağırsak mukozasında ICAM-1 ekspresyonunun arttığı gözlenmiştir , burada ICAM-1 aşırı üretimi hastalık aktivitesi ile ilişkilidir. ]Bu, ICAM-1'in ülseratif kolit tedavisinde potansiyel bir terapötik hedef olduğunu gösterir.
  Lümende bulunan Gram pozitif bakteriler, ülseratif kolit için nüks süresinin uzatılmasıyla ilişkilendirilebilir.
  Geliştirilmekte olan bir dizi ilaç, KCa3.1 olarak bilinen iltihap sinyalleme kademesindeki bir iyon kanalını seçici olarak hedefleyerek iltihap sürecini bozmaya çalışmaktadır. Sıçanlarda ve farelerde yapılan klinik öncesi bir çalışmada, KCa3.1'in inhibisyonu, Th1 sitokinler IL-2 ve TNF-production üretimini bozmuş ve sülfasalazin kadar etkili bir şekilde kolon inflamasyonunu azaltmıştır.
  Klinik remisyondaki ülseratif kolit hastalarında kolon mukozasında nötrofil hücre dışı tuzakları  ve bunun sonucunda hücre dışı matriksde meydana gelen bozulma  bildirilmiştir, bu da etiyolojide doğuştan gelen bağışıklık sisteminin rol oynadığını göstermektedir.
  Alerjilerin tedavisinde kullanılan bir antihistamin ilaç olan feksofenadin , bazı çalışmalarda bir kombinasyon terapisinde umut vaat etmektedir. Fırsatlı bir şekilde, feksofenadinin düşük gastrointestinal absorpsiyonu (veya yüksek absorbe edilen ilaç gastrointestinal sekresyonu), inflamasyon bölgesinde daha yüksek konsantrasyona neden olur. Böylelikle ilaç, ilgili gastrointestinal mast hücreleri tarafından lokal olarak histamin salgılanmasını azaltabilir ve enflamasyonu hafifletebilir.
  2016 itibariyle faz 3 denemeleri devam eden etrolizumabın ülseratif kolit için etkili olduğuna dair kanıt vardır. Etrolizumab, α4β7 ve αEβ7 integrinlerinin he β7 alt birimini hedefleyen hümanize bir monoklonal antikordur. Etrolizumab, vedolizumaba (başka bir integrin antagonisti) benzer şekilde lenfosit trafiğini azaltır.
  Granülosit ve monosit adsorptif aferez olarak bilinen bir tür lökosit aferezi , etkili olup olmadığını belirlemek için hala büyük ölçekli denemeler gerektirir. Küçük denemelerden elde edilen sonuçlar geçici olarak olumludur.
  Ülseratif kolit ( UC ), uzun süreli bir durum olup, sonuçlar enflamasyon ve ülser ve kolon ve rektum. Aktif hastalığın başlıca semptomları karın ağrısı ve kanla karışık ishaldir. Kilo kaybı , ateş ve anemi de ortaya çıkabilir. Genellikle semptomlar yavaş ortaya çıkar ve hafiften şiddetliye kadar değ ...
  Daha fazla »»
   Gözat 
  0 Beğen
 • Sağlık Bakanlığı
  Güncel ve güvenilir bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarından edinin.
  #‫SorunKüreselMücadeleUlusal
  1 Beğen 0 Yorum Yap
  Yorum yapabilmeniz için oturum açmanız gerekiyor
 • Sağlık Bakanlığı
  14 Gün Kuralı'nı uygularken evinizde dikkat etmeniz gerekenler
  1 Beğen 0 Yorum Yap
  Yorum yapabilmeniz için oturum açmanız gerekiyor
 • Sağlık Bakanlığı
  Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kosmosbek Cholponbaev’in Sayın Bakanımız Dr. Fahrettin Koca'ya iletmiş oldukları mesaj.
  1 Beğen 0 Yorum Yap
  Yorum yapabilmeniz için oturum açmanız gerekiyor
 • Sağlık Bakanlığı
  Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)
  14 GÜN KURALI
  1 Beğen 0 Yorum Yap
  Yorum yapabilmeniz için oturum açmanız gerekiyor
 • Sağlık Bakanlığı
  TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU
  TOPLAM TEST SAYISI 3.029.635
  TOPLAM VAKA SAYISI 190.165
  TOPLAM VEFAT SAYISI 5.001
  TOPLAM YOĞUN BAKIM HASTA SAYISI 893
  TOPLAM ENTUBE HASTA SAYIS I362
  TOPLAM İYİLEŞEN HASTA SAYISI 162.848

  23 HAZİRAN 2020
  BUGÜNKÜ TEST SAYISI 42.982
  BUGÜNKÜ VAKA SAYISI 1.268
  BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 27
  BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.315

  TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU
  TOPLAM TEST SAYISI 3.029.635
  TOPLAM VAKA SAYISI 190.165
  TOPLAM VEFAT SAYISI 5.001
  TOPLAM YOĞUN BAKIM HASTA SAYISI 893
  TOPLAM ENTUBE HASTA SAYIS I362
  TOPLAM İYİLEŞEN HASTA SAYISI 162.848

  23 HAZİRAN 2020
  BUGÜNKÜ TEST SAYISI 42.982
  BUGÜNKÜ VAKA SAYISI 1.268 ... Devamı >>>>

  1 Beğen 0 Yorum Yap
  Yorum yapabilmeniz için oturum açmanız gerekiyor
 • Sağlık Bakanlığı
  Sağlık Bakanlığı Yeni form yayınladı
  Titreme Nedenleri ve Nasıl Durdurulur?
  Titreme Nasıl Durdurulur?
  Bazen vücudumuz titrer ve bu, günlük aktivitelerimizi yapmaya çalışırken sinir bozucu olabilir. Titreme en çok ellerde ve bacaklarda olduğunda göze çarpar. Vücudun titremesinin birçok nedeni olabilir. Vücudun, gergin veya aç olduğun, aşırı kafein aldığın, hipoglisemik olduğun için ya da tıbbi bir sorun yüzünden titriyor olabilir. Bazı durumlarda yaşam tarzındaki basit bir değişikliğin titremeni durdurmada faydası olabilir ama diğer durumlarda tıbbi tedavi görmen gerekebilir. Titremeni durdurmak için yapabileceklerini öğrenmek istiyorsan okumaya devam et.

  Yöntem1
  Titremeyi Durdurmak İçin Gevşemek
  1 Derin bir nefes al. 
  Aşırı adrenalin, vücudunun titremesine neden olabilir. Bu titreme muhtemelen en çok ellerinde ve bacaklarında göze çarpacaktır. Korku ya da gerginlik sonucunda titrediğini fark edersen yapabileceğin en iyi şey derin bir nefes almaktır. Derin nefes almak, uyku ve gevşemeyle bağlantılı olan parasempatik sinir sistemini harekete geçirir. Birkaç kez derin derin nefes alarak daha rahat bir duruma geçebilirsin.
  * Burnundan uzun ve derin bir nefes al ve birkaç saniye tut. Sonra da nefesini burnundan ver.
  * Kendini sakinleştirmek için birkaç kez derin derin nefes al. * Eğer yapabilirsen, derin nefes almanı daha etkili kılmak için, geriye doğru yaslan ya da uzan.
  * Gevşemene yardımcı olması için 4-7-8 nefes tekniğini denesen iyi olur. Şu adresten bu teknik hakkında daha fazla şey öğrenebilirsin: http://www.psychologies.com.tr/uc-nefes-egzersizi-ve-teknigi/.

  2 Yoga ya da meditasyon yap. 
  Titremenin nedeni kaygı ve stres olabilir ya da bunlar, titremeni daha şiddetlendirebilir. Yoga ve meditasyon gibi rahatlama teknikleri, stres ve kaygıyı azaltarak titremeni durdurmana yardımcı olabilir. Titremene yardımcı olup olmayacağını görmek için başlangıç seviyesinde yoga ya da meditasyon kursuna gitmeyi dene.

  3 Masaj yaptır. 
  Masajın, kolların, bacakların ve kafanın sürekli titremesine neden olan esansiyel tremor hastalığı olan kişilerde titremeyi azalttığı gösterilmiştir. Çalışmada, hastanın titreme şiddeti masajdan hemen sonra azalmıştır. Titremen ister stres ve kaygı, ister esansiyel tremor kaynaklı olsun, düzenli masaj yaptırarak biraz rahatlama sağlayabilirsin. Titremeni durdurup durdurmadığını görmek için masaj yaptırmayı dene.

  4 Yeterince uyu. 
  Yeterince uyumamak, ellerinle bacaklarının titremesine ya da esansiyel tremor hastalığın varsa titremenin şiddetlenmesine neden olabilir.Her gece tavsiye edilen kadar uyuduğundan emin ol. Ergenlerin her gece 8,5 ila 9,5 saat uyuması gerekir, yetişkinlerse her gece 7 ila 9 saat uyumalıdır.

  Yöntem2
  Yaşam Tarzında Değişiklikler Yapmak
  1 Ne kadar yediğine dikkat et. 
  Düşük kan şekeri, özellikle de şeker hastasıysan ellerinde ve bacaklarında titremeye neden olabilir. Titrediğini fark edersen ve bunun sorumlusunun düşük kan şekeri olduğunu düşünürsen, bir an önce içinde şeker olan bir şeyler ye ya da iç. Zihin bulanıklığı, bayılma ya da nöbet gibi daha ciddi komplikasyonları önlemek için düşük kan şekerinin hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.

  * Kan şekerini yükseltmek için bir tane akide şekeri ye, meyve suyu iç ya da glikoz tableti çiğne.
  * Bir sonraki öğününe 30 dakikadan fazla varsa sandviç ya da kraker gibi şeyler de atıştırabilirsin.

  2 Aldığın kafein miktarına dikkat et.
   Kahve, kola, enerji içecekleri ve çay gibi kafeinli içecekleri aşırı tüketmek, titremene yol açabilir. Yetişkinler için 400 miligrama kadar, ergenler içinse 100 miligrama kadar kafein almak güvenli kabul edilir. Çocuklar hiç kafein almamalıdır. Herkes farklı olduğu için, az miktarda kafein aldığında bile titreyebilirsin.
  * Kafeinden kaynaklanan titremeyi durdurmak için, kafein hassasiyetin varsa aldığın kafein miktarını azalt ya da tamamen kes.
  * Kafein alımını azaltmanın bazı yolları şunlardır,
  **** sabahları kafeinsiz ya da kafeini azaltılmış kahve içmek
  **** kafeinsiz kola içmek
  **** öğleden sonra hiç kafeinli içecek tüketmemek
  **** kahve yerine çay içmek

  3 Titremenin sorumlusunun nikotin olup olmadığını anla.
  Sigara içmek, ellerinin titremesine neden olabilir çünkü nikotin uyarıcı bir maddedir. Sigara içiyorsan, ellerinin titremesi, sigaradan kaynaklanıyor olabilir. Nikotin yoksunluğu da titremeye neden olabilir, o yüzden yakın zamanda sigarayı bıraktıysan bile hâlâ etkisi sürüyor olabilir. İşin iyi yanı, nikotin yoksunluğu belirtileri genellikle yaklaşık iki gün sonra zirve yapar ve aradan zaman geçtikçe etkisi yitirmeye başlar.

  4 Düzenli olarak ne kadar alkol tükettiğine dikkat et.
  Bazıları, bir içkinin titremeyi azaltmaya yardımcı olabileceğini düşünür ama alkolün etkisi geçince titreme tekrar başlar. Sık sık aşırı alkol tüketmek, daha kötü bile yapabilir. Titremeye meyilliysen titremeni durdurmaya yardımcı olması için alkolü azalt ya da tamamen bırak.

  5 Yaşam tarzında yakın zamanda yaptığın diğer değişiklikleri düşün. 
  Yakın zamanda içkiyi ya da uyuşturucuyu bıraktın mı? Eğer öyleyse titremeler yoksunluk belirtilerinin sonucu olabilir. Uzun zamandır alkol ya da uyuşturucu bağımlısıysan arınma sırasında tedavi olmalısın. Arınma süreci boyunca, bazı insanlar nöbet geçirebilir, ateşlenebilir ve halüsinasyon görebilirler. Hatta, bu ciddi komplikasyonlar ölüme bile neden olabilir.

  * Uyuşturucu ya da alkolden arınmaya çalışırken titremeler yaşıyorsan hemen tıbbi yardım iste.

  6 Doktoruna kullandığın ilaçların yan etkilerini sor.
  Çoğu ilacın, maalesef ellerinin, kollarının ve/veya başının titremesine neden olan yan etkisi bulunur. Bu etkiye ilaca bağlı titreme denir. İlaca bağlı titreme, kanser ilaçlarından tut da antidepresanlara, antibiyotiklere, astım inhalatörüne varıncaya kadar olası bir yan etkidir. Titriyorsan ve bunun ilacın yan etkisi olduğunu düşünüyorsan seçeneklerinle ilgili doktorunla konuş.
  *Doktorun, farklı bir ilaç denemene, dozunu ayarlamaya ya da titremeyi kontrol etmene yardımcı olacak başka bir ilaç daha vermeye karar verebilir.
  * Doktorunla konuşmadan ilacı bırakma.

  Doktorundan, titreme nedenini belirleyebilecek testler yapmasını iste. 
  Parkinson, multipl skleroz, beyin hasarı ve hipertiroidizm gibi titremeye yol açabilen birçok tıbbi sorun vardır. Başka belirtiler de varsa ya da titreme nedenini başka bir şeye bağlayamıyorsan bir an önce doktora gitmelisin. Doktorun, titremene neyin sebep olduğunu belirlemek için testler yapabilir ve izlenecek en iyi yol konusunda tavsiyelerde
  Bu tür sorunlarınız için acil olarak bir doktora giderek gerekli hekim kontrolünde tedavi amaçlı uygun klinik hekimi öneri ve tedavi yöntemleri yapılmalıdır. Bu ve türevinde makaleler sadece tedbir amaçlı bilgi içindir hiç bir dayanağı ve geçerliliği hekim görüşünden öncelikli değildir. En doğru bilgi ve sonuç hekiminiz tarafından verlilebilir.

  Titreme Nasıl Durdurulur?
  Bazen vücudumuz titrer ve bu, günlük aktivitelerimizi yapmaya çalışırken sinir bozucu olabilir. Titreme en çok ellerde ve bacaklarda olduğunda göze çarpar. Vücudun titremesinin birçok nedeni olabilir. Vücudun, gergin veya aç olduğun, aşırı kafein aldığın, hipoglisemik olduğu ...

  Daha fazla »»
   Gözat 
  0 Beğen
 • Sağlık Bakanlığı
  Sağlık Bakanlığı Yeni form yayınladı
  1000 kalori kaç kilodur?
  Merhaba sayın okuyucu öncelikle bu konuya uğramanız da asıl etkeni göz önüne alarak fikirlerini oluşturmalısın. Bunlara örnek vermek gerekirse;Kilo vermek için günlük  ihtiyacım olan kalori.Kilo vermek için günlük maksimum ve minimum kalori ihtiyacım.Kilo almak için günlük kalori ihtiyacım.Kilomu korumak için günlük kalori ihtiyacım.Vücut geliştirmek için ek kalori ihtiyacım.Çocuklar da günlük kalori ihtiyacı.Kadınlarda kalori ihtiyacı ve fazlası.Erkeklerde günlük kalori ihtiyacı ve fazlası.
  Bu durum daha fazla soru ile değişiklikler gösterebilir en doğru adım bir diyetisyen hekim ile görüşme sonucu daha net belirlenebilir. Hatalı kalori alımları ve kaloride gereksiz düşmeler ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. En doğru hedefi hekim kontrolünde yaparken var olan sağlık sorunlarınız ve olası değer test durumunuz göz önüne alınarak planlanması gereken yöntemler belirlenir.
  1000 kalori kaç kilo (Kg) yapar?Kilo vermeye karar veren ya da diyete giren pek çok kişi 1000 kalori kaç kilo (KG) yapar sorusunu merak ediyor. Bunun cevabı ise 1000 kalori alımının toplamda 142,5 grama eşit olmasıdır.
  Fakat bu hesaplamalar yukarıda belirtilen etken sebeplere ek olarak şu durumu da hesaplamak gerekiyor. Bu gün 1000 kalori alındı gün içi bu kalorinin bir kısmı günlük kalori ihtiyacınız olarak kullanılır kalan kalori ise vücut depolar. 
  Kısaca günlük 1000 kalori alımın da ortalama günlük aktivite sonucu olan biri için %70 efor %30 depo olur. Yoğun bir tempolu gün içinde 1000 kalori tüketilebilir bu durumu ölçmek için yaptığınız işleri tek tek bir hesaplama ile net sonucu elde edebilirsiniz. Unutmamak gerekir bir parmak hareketi, göz kırpma, nefes alıp verme gibi durumlarda günlük kalori, Enerji, protein depolarınızı tüketen rutin durumlardır.
  1000    Kalori =  142,5 gr3000    Kalori =  427,5 gr5000    Kalori =  712,5 gr7000    Kalori =  997,5 gr10.000 Kalori =  1.425 gr
  Vücut ihtiyacını sabit tutma bu durum da kilo sabitlenir.05-10 Yaşında 120cm Boy 40 Kilo günlük ihtiyacı  530    Kalori20-40 Yaşında 170cm Boy 60 Kilo günlük ihtiyacı  1.100 Kalori40-90 Yaşında 165cm Boy 60 Kilo günlük ihtiyacı  750    Kalori
  05-10 Yaşında 120cm Boy 60 Kilo günlük ihtiyacı  1.040 Kalori20-40 Yaşında 170cm Boy 80 Kilo günlük ihtiyacı  1.300 Kalori40-90 Yaşında 165cm Boy 80 Kilo günlük ihtiyacı  900    Kalori
  Sayımlardan - kalori durumlarında kilo kaybı oluşur bu durum kalori ihtiyacının eksilmesi sonucu kaç kalori günlük harcanıyor ve eksilen kalorinin gr değeri belirler.
  Örnek:40-90 Yaşında 165cm Boy 80 Kilo günlük ihtiyacı  900    KaloriGünlük sabit kilokalori değerini 500 yapması durumunda her gün için-400 kalori ile kilo kaybı başlamış olur bu durum karşılığı10 Gün * 400 = 4000 Kalori Eksilen vücut endeksi 570 gr
  Günlük insan vücut endeksi ihtiyaçlarına örnekler.Sabit bir değer 10 Yaş 120cm Boy 45 KiloKalori İhtiyacı                 : 1,507.20 kcal/günVücut Yüzey Alanı           : 1.17 metrekareYağsız Vücut Ağırlığı        : 29 kgİdeal Kilo                        : 16 kgVücut Kitle İndeksi (BMI) : 31.3 kg / metrekareSonuç: Hemen diyete başlamalısınız
  SOSYAL VE KİŞİLİK GELİŞİMİ ÖZELLİKLERİ
  KIZ ÇOCUKLARDA NORMAL BOY GELİŞİMİ ÖLÇÜLERİ
  Not: Bu sınırlar en alt ve en üst değerler olup aradaki değerler normal sınırlarda kabul edilmektedir.
  3 .ay 
  54-64 cm arası
  6.ay
  58-70 cm arası
  9.ay
  61-75 cm arası
  12.ay
  64-80 cm arası
  15.ay
  68-84 cm arası
  18.ay 
  71-88 cm arası
  2.yaş
  76-95 cm arası
  2.5 yaş
  81-100 cm arası
  3.yaş
  85-104 cm arası
  3.5 yaş
  89-108 cm arası
  4.yaş 
  92-112 cm arası
  4.5 yaş
  94-115 cm arası
  5.yaş
  97-118 cm arası
  5.5yaş 
  100-121 cm arası
  6 yaş
  103-125 cm arası
  6.5 yaş 
  105-128 cm arası
  7.yaş 
  108-131 cm arası
  7.5 yaş 
  112-134 cm arası
  8.yaş 
  115-137 cm arası
  8.5 yaş
  117-140 cm arası
  9.yaş 
  120-143 cm arası
  9.5 yaş
  123-146 cm arası
  10.yaş 
  125-149 cm arası
  10.5yaş 
  129-153 cm arası
  11.yaş
  133-157 cm arası
  11.5yaş
  137-161 cm arası
  12.yaş   
  140-165 cm arası
  12.5yaş 
  143-167 cm arası
  13.yaş
  144-169 cm arası
  13.5 yaş
  146-170 cm arası
  14.yaş
  147-170 cm arası
  14.5 yaş
  148-170 cm arası
  15.yaş
  148-171 cm arası
  15.5 yaş
  148-171 cm arası
  16.yaş
  148-171 cm arası
  16.5yaş
  148-171 cm arası
  17.yaş
  148-171 cm arası

   
   
  KIZ ÇOCUKLARDA NORMAL KİLO GELİŞİMİ ÖLÇÜLERİ
  Not: Bu sınırlar en alt ve en üst değerler olup aradaki değerler normal sınırlarda kabul edilmektedir.
  Doğumda
  2.6-4.3 kg arası
  3 .ay 
  4-7 kg arası
  6.ay
  5.4-9.2 kg arası
  9.ay
  6.4-10.8 kg arası
  12.ay
  7.1-12.1 kg arası
  15.ay
  7.7-13 kg arası
  18.ay 
  8.3-13.7 kg arası
  2.yaş
  9.2-15.1 kg arası
  2.5 yaş
  9.9-16.3 kg arası
  3.yaş
  10.6-17.5 kg arası
  3.5 yaş
  11.2-19 kg arası
  4.yaş 
  11.6-20.6 kg arası
  4.5 yaş
  12-22 kg arası
  5.yaş
  12.6-23.8 kg arası
  5.5yaş 
  13.2-25.2 kg arası
  6 yaş
  13.7-26.6 kg arası
  6.5 yaş 
  14.4-28.3 kg arası
  7.yaş 
  15.3-30 kg arası
  7.5 yaş 
  16.2-31.8 kg arası
  8.yaş 
  17.3-34 kg arası
  8.5 yaş
  18.6-36.5 kg arası
  9.yaş 
  20-39 kg arası
  9.5 yaş
  21.6-42 kg arası
  10.yaş 
  23-45 kg arası
  10.5yaş 
  24.8-49 kg arası
  11.yaş
  26.5-53 kg arası
  11.5yaş
  28-56.6 kg arası
  12.yaş   
  30-59 kg arası
  12.5yaş 
  32-61 kg arası
  13.yaş
  34-63.3 kg arası
  13.5 yaş
  36.5-65 kg arası
  14.yaş
  38-66.3 kg arası
  14.5 yaş
  39-67 kg arası
  15.yaş
  40-68 kg arası
  15.5 yaş
  41-69 kg arası
  16.yaş
  41-70 kg arası
  16.5yaş
  42-70 kg arası
  17.yaş
  43-71 kg arası

   
   
  ERKEK ÇOCUKLARDA NORMAL BOY GELİŞİMİ ÖLÇÜLERİ
  Not: Bu sınırlar en alt ve en üst değerler olup aradaki değerler normal sınırlarda kabul edilmektedir.
  Doğumda
  46-54 cm arası
  3 .ay 
  55-66 cm arası
  6.ay
  60-72 cm arası
  9.ay
  64-77 cm arası
  12.ay
  68-82 cm arası
  15.ay
  71-86 cm arası
  18.ay 
  75-89 cm arası
  2.yaş
  77-92 cm arası
  2.5 yaş
  83-100 cm arası
  3.yaş
  86-105 cm arası
  3.5 yaş
  89-109 cm arası
  4.yaş 
  92-114 cm arası
  4.5 yaş
  95-118 cm arası
  5.yaş
  98-121 cm arası
  5.5yaş 
  101-125 cm arası
  6 yaş
  104-127 cm arası
  6.5 yaş 
  106-130 cm arası
  7.yaş 
  109-133 cm arası
  7.5 yaş 
  112-136 cm arası
  8.yaş 
  115-139 cm arası
  8.5 yaş
  117-142 cm arası
  9.yaş 
  120-145 cm arası
  9.5 yaş
  122-148 cm arası
  10.yaş 
  125-151 cm arası
  10.5yaş 
  127-155 cm arası
  11.yaş
  130-158 cm arası
  11.5yaş
  132-161 cm arası
  12.yaş   
  135-165 cm arası
  12.5yaş 
  137-168 cm arası
  13.yaş
  140-171 cm arası
  13.5 yaş
  143-175 cm arası
  14.yaş
  146-178 cm arası
  14.5 yaş
  149-181 cm arası
  15.yaş
  152-182 cm arası
  15.5 yaş
  155-184 cm arası
  16.yaş
  158-185 cm arası
  16.5yaş
  160-185 cm arası
  17.yaş
  162-185 cm arası

   
   
  ERKEK ÇOCUKLARDA NORMAL KİLO GELİŞİMİ ÖLÇÜLERİ
  Not: Bu sınırlar en alt ve en üst değerler olup aradaki değerler normal sınırlarda kabul edilmektedir.
  Doğumda
  2.6-4.6 kg arası
  3 .ay 
  4.1-7.5 kg arası
  6.ay
  5.6-9.7 kg arası
  9.ay
  6.5-11.3 kg arası
  12.ay
  7.4-12.5 kg arası
  15.ay
  8.1-13.5 kg arası
  18.ay 
  8.7-14.3 kg arası
  2.yaş
  9.1-15 kg arası
  2.5 yaş
  10.3-17 kg arası
  3.yaş
  11.1-18 kg arası
  3.5 yaş
  11.7-19.3 kg arası
  4.yaş 
  12.3-21.1 kg arası
  4.5 yaş
  12.7-22.6 kg arası
  5.yaş
  13.4-24 kg arası
  5.5yaş 
  14.1-25.5 kg arası
  6 yaş
  14.8-26.8 kg arası
  6.5 yaş 
  15.6-28.4 kg arası
  7.yaş 
  16.4-30.1 kg arası
  7.5 yaş 
  17.3-31.9 kg arası
  8.yaş 
  18.1-33.8 kg arası
  8.5 yaş
  19-36.1 kg arası
  9.yaş 
  19.9-38.6 kg arası
  9.5 yaş
  21-41.8 kg arası
  10.yaş 
  22-45.7 kg arası
  10.5yaş 
  22.9-49.4 kg arası
  11.yaş
  24.1-52.8 kg arası
  11.5yaş
  25.4-56.6 kg arası
  12.yaş   
  26.7-60.1 kg arası
  12.5yaş 
  28.3-64 kg arası
  13.yaş
  30-67.5 kg arası
  13.5 yaş
  32-70.4 kg arası
  14.yaş
  34.2-72.8 kg arası
  14.5 yaş
  36.8-7.5 kg arası
  15.yaş
  39.5-77.6 kg arası
  15.5 yaş
  42.1-79.5 kg arası
  16.yaş
  44.9-80.8 kg arası
  16.5yaş
  47.4-82 kg arası
  17.yaş
  48.4-82.7 kg arası  

   
  NOT:Boy ve kilo ölçülerinde Prof.Dr.Olcay Neyzi, Pediatri 1993, 1. cilt ten faydalanılmıştır. (Nobel Kitabevi 2.baskı)
  Merhaba sayın okuyucu öncelikle bu konuya uğramanız da asıl etkeni göz önüne alarak fikirlerini oluşturmalısın. Bunlara örnek vermek gerekirse;Kilo vermek için günlük  ihtiyacım olan kalori.Kilo vermek için günlük maksimum ve minimum kalori ihtiyacım.Kilo almak için günlük kalori ihtiyacım.Kilomu ko ...
  Daha fazla »»
   Gözat 
  1 Beğen
 • Sağlık Bakanlığı
  Sağlık BakanlığıTOGG Satış Noktası'nın Durum güncellemesini beğendi
  HERZAMAN VE HERYERDE SİZLERLEYİZ TOGG.
  İLETİŞİM BİLGİLERİ
  TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ GİRİŞİM GRUBU SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
  Bilişim Vadisi, Muallimköy Mahallesi Deniz Caddesi No:143/1 41400 Gebze
  Kocaeli-Türkiye
  Telefon : 0850 833 33 45
  E-Mail : [email protected]
  5 üye beğendi
  5 Beğen 0 Yorum Yap
  Yorum yapabilmeniz için oturum açmanız gerekiyor
 • Sağlık Bakanlığı
  Akış kanalı resimleri Albümüne 1 görüntü ekledi
  #TOGG | Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu.
  9 üye beğendi
  9 Beğen 2 Yorum Yap
  Engin Altan Düzyatan
  Aralık 30 '19
  Her acıdan bir baş yapıt ellerinize emeğinize sağlık.
  Doç.Dr.Mustafa TUNA
  Aralık 30 '19
  insanın içini açan bir tasarım modern ve ülkemize layık olan bir başarı için gururluyuz.
  Yorum yapabilmeniz için oturum açmanız gerekiyor
 • Sağlık Bakanlığı
  Sağlık BakanlığıTOGG Satış Noktası'nın Fotoğrafına yorum yaptı
  Akış kanalı resimleri Albümüne 1 görüntü ekledi
  KULLANICI ODAKLI TEKNOLOJİ
  Tüm yolcuları kucaklayan dijital bilgi-eğlence ekranı hem bilgilerin kolaylıkla takibini hem de yolcuya özel içeriğin görünürlüğünü sağlıyor. Kullanıcıyı merkeze alan ara yüz tasarımı ile yüksek teknolojiyi kolaylıkla kullanabilecek ve sürüş konforunuzu arttıracaksınız.
  10 üye beğendi
  10 Beğen 11 Yorum Yap
  Doç.Dr.Mustafa TUNA
  Aralık 30 '19
  Böyle bir çalışma ülkemiz için dış pazarda güçlendirmiş bulunmakta bizlerde milli amacımızı destelemek adına devletimizin ve milletimizin yanında bireysel olarak ön siparişimizi yapmış bulunmanın gururu içindeyiz. Halkımıza ve devletimize hayırlı olmasını diliyorum.Başarılar #TOGG Gözün aydın #‫Türkiye Böyle bir çalışma ülkemiz için dış pazarda güçlendirmiş bulunmakta bizlerde milli amacımızı destelemek adına devletimizin ve milletimizin yanında bireysel olarak ön siparişimizi yapmış bulunmanın guru ... Devamı >>>>
  Özlem Çamoğlu
  Aralık 30 '19
  Gözlerim doldu mutluluk içinde ağladığım bir an ve hala mutluluk içinde gözlerim doluyor. Çok başarılı harika bir araba yaptık mükemmelsiniz emeği bulunan herkesi kutluyorum.
  Savcı Sayan
  Şubat 10 '20
  En iyi hizmeti bizlere sunan reis yine bir başarıya imza atarak milli gururumuzu yükseltmiştir. Ağrı belediyesi olarak destek ve talebimizi sevinçle bildiririz.
  Yorum yapabilmeniz için oturum açmanız gerekiyor

Projem

Henüz hiç projeler başlamamış

Oy

Verdiğin oy:
Toplam: 5 ( 2 oranlar)
'':
Yanıp sönen efekti
Kaydırma efekti
Değerlendirme: