Loading...
 
en

Photo Albums

Followers

Friends

Groups

My projects

No projects started yet

Gifts

Yahoo Messenger


Skype

Add me to skype
Share:

Newsfeed

 • Serkan BEKİROĞULLARI
  TAVUK DÖNER
  Virüsten dolayı üç ay dükkanı açamayınca özlemiş herkes, saat üç oldu ve neredeyse dönerim kalmadı. Kasada paraları sayarken bir çocuk yanaştı.

  _Abi kaç para dedi. Yarım beş, tam on dedim. Ya çeyrek diye sordu. Anladım o kadar parası yok, dedim sende ne kadar çıkar? Saymaya başladı ama hep 5-10 kuruş. Koy dedim paraları şuraya, sen geç otur masaya. Ustama seslendim:
  _‘’Yarım olsun, içine her şey konulsun, ayranda verin, azıcıkta tabağa patates ekleyin’’.

  Çocuk dönerini yerken küçücük ayaklarına baktım. Çıkarmış ayakkabılarını, ayaklarını birbirine sürtüyor. Anladım ki üşümüş ısıtmaya çalışıyor. Bugün çok da yağmur yağıyordu, mubarek kuru yer bırakmıyordu.

  Kendime bir çay söyledim, müsaade isteyip yanına çöküverdim. Ayranı niye açmadın dedim.
  _Param yetmez ki abi dedi. Namaz abdest ile,tavuk döner ayran ile dedim, açıverdim. İçti ne varsa, bitirdi tabağını da.

  Doymadın sen getireyim bir daha ne dersin deyince benim yıllardır aklıma gelmeyen o muhteşem şeyi duydum kulaklarımla: ‘’Elhamdülillah abi’’…

  _Eeee anlat bakalım nereden geldin, nereye gidiyorsun, niye sokaklarda dolaşıyorsun? Annen-baban ne yapar, evin nerede? diye sordum.Eli ile işaret etti;
  _ Evimiz orası işte abi dedi. Benim dükkanın tam karşısında araya sıkışmış eski bir ev vardı. Ama orası uzun zamandır boştu. Tabii biz açmayınca dükkanı üç aydır görmemişiz. Bu eve birileri taşınmış. ‘
  _’Annem işe gitti. Evleri temizleyip gelecek’’ dedi. Camdan üç gündür beni seyrediyormuş. Kaç defa söylemiş annesine ama annesi hep olmaz diyormuş. Para biriktirip yiyeceğim diye kafasına koymuş. Akşam annesi de birkaç kuruş verince bugünkü tavuk döner hayali ile uyumuş.
  Babasını hiç bilmiyormuş.
  _ Resmi var getireyim mi? dedi.

  Kim var şimdi evde dedim. Kimse yokmuş. Anahtarı da yokmuş ama kapı kapanmasın diye taş koymuş.

  Otur dedim burada. Çay da ısmarlarım sana. Annen gelince gidersin. Hem bak burada iş de çok bana yardım edersin. Ama önce sana bir ayakkabı alalım, ayaklarını ısıtalım.

  Aldım ayakkabasını baktım 33 numara. Vardım az aşağıdaki ayakkabıcıya. Döndüm dükkana. Giydirdim ayaklarına. Ama bir sevindi ki yürüyüşü bile değişti vallahi. Küçücük boyu ile masalarda olanları topladı. Neredeyse bize hiç iş bırakmadı. Bir gözüm onda, bir gözüm karşı tarafta. Hah tamam annesi de geldi sonunda.Aldım çocuğu hemen vardım yanına.
  _Abla korkma dedim, karşı tarafta dükkan sahibiyim. Bugün bize çok yardım etti senin çocuğun. Müsaade edersen akşama hanımı alıp size gelmek isterim.

  Yüzüme bile bakamayan abla, buyurun abi dedi. Eşime telefon ettim. Bizim çocuğun kıyafetlerinden istedim. Akşam olunca vardık eşim ile o ablaya. Konuştuk, dinledikçe hem ağladık hem de huzur bulmuştuk.

  Kocasını, çocuğu üç aylık iken kaybetmiş. Aslında onlarda normal bir aileymiş. Ama hayat onları bu günlere sürüklemiş. Ev temizleyerek, geçinmeye çalışıyormuş. Aklı hep evde bıraktığı çocuğunda kalıyormuş. Kimsesi de yokmuş. Ama gerçekten belli. Tek odalı evde, bir çekyat bir de halı vardı yerde.

  Bu eve taşınmış kirası çok ucuz diye. Buzdolapsız ev mi olur? Bu çocuk televizyonsuz nasıl geceleri oturur? Yoktu valla. Bir önceki ev sahibi eşyaları kiraya saymış, ancak öyle bırakmış.

  Çıktık evden. Eşim ile arabaya binince göz göze geldik birden. Akıllı telefonlarımızın tuşlarına bastık. Birkaç dostumuza ulaştık. Biri televizyon, biri buzdolabı ile yola çıkarken, biz de onlara bol bol alışveriş yaptık.

  Sabaha çok güzel bir kahvaltı edilsin, akşama da tencerede etleri pişsin. İki saat de her şey oldu. Dolapları doldu. Ben verecektim ama buzdolabını getiren arkadaş elime bir zarf tutuşturdu. O para da ablamıza birkaç ay umut oldu.

  Çıkarken evden bana söz verdi. Okullar açılıncaya kadar hergün bana yardıma gelecek. Hem tavuk döner yiyebilecek, hem de annesine harçlıklarını götürecek.

  Şimdi mutlu ve huzurluyum. Bu gece rahat uyurum. Yarında kısmetse dönerimiz şıp şıp akar. Rızkımızda peşimizden koşar. Geriye ne kaldı dilimde? Hepsini geçtim de. Karnımı doyurup ayranı içince, "Elhamdulillah"diyeceğim bundan sonra ben de...
  okuduysan paylaş başkalarıda okusun

  TAVUK DÖNER
  Virüsten dolayı üç ay dükkanı açamayınca özlemiş herkes, saat üç oldu ve neredeyse dönerim kalmadı. Kasada paraları sayarken bir çocuk yanaştı.

  _Abi kaç para dedi. Yarım beş, tam on dedim. Ya çeyrek diye sordu. Anladım o kadar parası yok, dedim sende ne kadar çıkar? Saymaya başladı ama ... See more

  0 Like 0 Comment
  You need to sign in to comment
 • Serkan BEKİROĞULLARI
  Direkdeki PARMAK İzi.!!!
  Fâtih Sultân Mehmed Hân Hazretleri, İstanbul'u fethetdikten sonra, ilk Cum'a namâzını Ayasofya'da kılmak için kilisenin derhâl câmiye çevrilmesini emretmişdi.
  Ordudaki ustalar kısa sürede Ayasofya Kilisesi'ni, kılıç hakkı olarak "Büyük Fetih Câmîi"ne çevirerek Cum'a namâzına hazırladılar.
  Fâtih Sultân Mehmed Han Hazretleri toplanan cemaate;
  - Aranızda ikindi namâzının sünnetini kaçırmayan var mı? Varsa cemaatin başına geçsin ve İmâmlığı yapsın" dedi.
  Herkes birbirlerine ve büyüklere bakmaya başladılar.
  Sultân'ın lalası da âlimlere ve sonra da Akşemseddin Hazretlerine bakdı. Herkesin başını yere eğdiğini gördü. Akşemseddin Hazretleri de başını öne eğerek;
  - "Bir keresinde evime misâfir gelmişdi.
  Misafiri kıramadığım ve meşgûl olduğum için ikindi vakti keraate girdi.
  Hayâtımda sadece bir kez ikindi namâzımın sünnetini kılamadım" dedi. Akşemseddin'in Hazretlerinin bu sözü üzerine Fâtih Sultân Mehmed Hân;
  -"Ben hayâtımda hiç ikindi namâzının sünnetini kaçırmadım" dedi.
  Ayasofya'da kılınacak ilk Cum'a namâzında İmâmlığa Fâtih Sultân Mehmed lâyık görüldü.
  Kuşatma esnasında bile ikindi namâzının sünnetini kaçırmamışdı.
  Fâtih Sultân Mehmed Hazretleri, Tekbîr getirip namâza durmasına rağmen az sonra sağına soluna selâm vererek namâzını bozdu.
  Tekrâr namâza durduğu hâlde yine sağa sola selâm vererek namâzdan çıkdı. Üçüncüsünde ise, tekbîr getirdikten sonra Cum'a namâzını kıldırmaya başladı.
  Cemaatden bazıları:
  "Padişâh büyük kibre girdi o yüzden namâzı başlatamadı" diye düşündüler.
  Namâz kılındıktan sonra namâzı neden bozduğunu sordular. O da:
  -"İstedim ki namâz sırasında bana ve bütün cemaate Kâbe-i Muâzzama görünsün.
  Kâbe'nin önünde namâz kılalım.
  Bu niyetle namâza durduğumda birinci ve ikinci Tekbîrlerde Kâbe görünmedi.
  Fakat üçüncüsünde Kâbe gözümün önünde belirdi" dedi. Bunun sebebini Akşemseddin Hazretleri'ne de sordular.!
  O da bu hâdiseyi şöyle anlatdı;
  -"Padişâhımız üç defâ Tekbîr getirdi.
  Birinci tekbîrde bakdım ki, Ayasofya'nın yönü kıbleye bakmıyor.
  İçimden "İnşâ-Allâh bir yanlış yapmayız" dedim.
  İkinci kez tekbîr getirdi, tekrâr namâzı bozdu, ancak; namâzı bozduğu için sevindim.
  Üçüncü tekbîrde yine içimden:
  "İnşâ-Allâh namâzını bozar" dedim.
  Fakat o an bana manevî âlemde cemaatin en arka safı gösterildi.
  Bu safta, bir kişilik yerin eksik olduğunu gördüm.
  Bir an bakdım ki;
  Hızır Aleyhisselam, o bir kişilik yere doğru gelirken direğe parmağını sokdu ve Ayasofya'nın yönünü kıbleye doğru çevirdi.
  Ondan sonrada eksik safa geçerek namâza durdu.
  Böylece Padişâhımız üçüncü kez tekbîr getirdikten sonra Kâbe'yi tam karşısında gördü, bir daha selâm vermedi ve böylece fetihden sonraki ilk namâz kılınmış oldu" dedi.

  Direkdeki PARMAK İzi.!!!
  Fâtih Sultân Mehmed Hân Hazretleri, İstanbul'u fethetdikten sonra, ilk Cum'a namâzını Ayasofya'da kılmak için kilisenin derhâl câmiye çevrilmesini emretmişdi.
  Ordudaki ustalar kısa sürede Ayasofya Kilisesi'ni, kılıç hakkı olarak "Büyük Fetih Câmîi"ne çevirerek Cum'a namâzına ... See more

  1 Like 0 Comment
  You need to sign in to comment
 • Serkan BEKİROĞULLARI
  • İŞKUR
   Yeni duyuru
   Kamu hizmet alanları istihdam bakımından ilam edilir, çeşitli kamu hizmeti için personel alımı için İş Kur tarafından istihdam sağlanacaktır.

   Toplam da 7000 işçi alımı için KPSS şartı aranmaksızın seçmeler yapılacaktır. Başvuru durumuna katılım öncelik seçilmiş iş kolunda yeterlilik durumu göz önünde bulunularak ek katılım başvuran kişiler arasından kura yöntemi ile tedarik edilecektir.


   Okullar için hademe, Sağlık ocakları Hademe, İtfaiye ve Zabıta için geri hizmet personelleri, Devlet kurum depoları işçileri, Park bahçe bakım onarım işçileri.

   Yerli sosyal ağımız Sosyallift profilleriniz de iş ve meslek alanlarını doldurarak bu alanlar da iş arıyorum / Kamu alanlarında seçimi yaparak ilana katılım sağlayabilirsiniz. İş Kur merkez yönetim alanlarına kayıt olarak daha fazla yardım alarak katılım için başvurunuzu şahsi olarak yapabilirsiniz.

   Seçim alanlarının duyuruları mesaj olarak bildirilecektir lütfen mesaj kutunuzu sık sık kontrol edin.
   İş Kur

   Yeni duyuru
   Kamu hizmet alanları istihdam bakımından ilam edilir, çeşitli kamu hizmeti için personel alımı için İş Kur tarafından istihdam sağlanacaktır.

   Toplam da 7000 işçi alımı için KPSS şartı aranmaksızın seçmeler yapılacaktır. Başvuru durumuna katılım öncelik seçilmiş iş kolunda yeterlilik ... Devamı >>>>

   0 Beğen 0 Yorum Yap 1
  0 Like 0 Comment
  You need to sign in to comment
 • Serkan BEKİROĞULLARI
  Faralya, fethiye / muğla
  Fethiye’nin ilerisinde, Kelebekler Vadisi’nin tepesine doğru kurulmuş gerçek bir cennettir. Muhteşem manzarası, doğal havası ve renkleri ile özellikle yaz mevsiminin en iyi seçeneklerinden birisidir. Son dönemlerde daha yoğun şekilde misafir ağırlamaya başlamış bir köydür.
  3 Like 0 Comment
  You need to sign in to comment
 • Serkan BEKİROĞULLARI
  Gölyazı, BURSA
  Bursa Ulubat Gölü üzerine konumlandırılmış bir adacık olarak bilinen bu köy, muhteşem manzarası ve yıllara rağmen korunmuş köy kimliği ile çok seviliyor. Gerçek anlamda huzurlu ve sakin bir köy tatili için ideal olacaktır.
  3 Like 0 Comment
  You need to sign in to comment
 • Serkan BEKİROĞULLARI
  Şirince, SELÇUK / İZMİR
  Aydın’ın Selçuk ilçesinde yer alan bu köy, Meryem Ana Evi ve diğer tarihi değerleri ile dikkat çekiyor. Şirince Evleri’ni görmek, şarap tadımı yapmak ve gözleme çeşitlerini denemek için Şirince Köyü de ideal bir seçim olacaktır.
  3 Like 0 Comment
  You need to sign in to comment
 • Serkan BEKİROĞULLARI
  Cumalıkızık, Bursa
  Bursa Uludağ’ın eteklerinde yer alan bu köy, yöresel lezzetleri ve eski Bursa evleri ile görülmeye değer. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır ve en eski Osmanlı köylerinden birisidir.
  3 Like 0 Comment
  You need to sign in to comment
 • Serkan BEKİROĞULLARI
  Nemrut Gölü, dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olup, adını MÖ 2100'de yaşamış Babil Hükümdarı Nemrut'tan almıştır. Nemrut Gölü, Van Gölü havzasının batısında, Bitlis ilinin Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçeleri arasında yer almaktadır.
  Alan: 12,36 km²
  Uzunluk: 4,9 km
  Genişlik: 2,1 km
  Yüzey rakımı: 2.247 m
  Ortalama derinlik: 140 m
  Resmî ad: Nemrut Gölü

  Nemrut Gölü, dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olup, adını MÖ 2100'de yaşamış Babil Hükümdarı Nemrut'tan almıştır. Nemrut Gölü, Van Gölü havzasının batısında, Bitlis ilinin Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçeleri arasında yer almaktadır.
  Alan: 12,36 km²
  Uzunluk: 4,9 km
  Genişlik: 2,1 km
  Yü ... See more

  3 Like 0 Comment
  You need to sign in to comment
 • Serkan BEKİROĞULLARI
  Serkan BEKİROĞULLARI created new group
  Türkiye - Turkey
  Türkiye - Turkey
  Türkiye ya da resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu'da, küçük bir bölümü ise Balkan Yarımadası'nın güneydoğu uzantısı olan Trakya'da yer alan ülke.Başkan: Recep Tayyip ErdoğanBaşkent: AnkaraAlan: 783.562 km²Telefon kodu: +90Nüfus: 82 milyon (2019) Türkiye ya da resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu'da, küçük bir bölümü ise Balkan Yarımadası'nın güneydoğu uzantısı olan Trakya'da yer alan ülke.Başkan: Recep Tayyip E ... View More
  Total users: 137
  Barış selvi
  mustafa hasret
  izzet
  Serkan BEKİROĞULLARI
  Fidan ERİKLİ
  0 Like 0 Comment
  You need to sign in to comment
 • Serkan BEKİROĞULLARI
  Serkan BEKİROĞULLARI posted a forum topic
  CHMOD() Nedir - DOSYA VE DİZİN İŞLEMLERİNDE CHMOD() METODUNUN KULLANIMI
  DOSYA VE DİZİN İŞLEMLERİNDE CHMOD() METODUNUN KULLANIMI
  PHP'de (Hypertext Preprocessor) (üstün yazı ön işlemcisinde) (Personal Home Page) (kişisel ...
   Gözat 
  0 Like
 • Serkan BEKİROĞULLARI
  Serkan BEKİROĞULLARI posted a forum topic
  PHP’DE TARİH VE SAAT İŞLEMLERİ
  PHP’DE TARİH VE SAAT İŞLEMLERİ
  PHP’de (Hypertext Preprocessor) (üstün yazı ön işlemcisinde) (Personal Home Page) (kişisel ana sayfada) tarih ve saat ...
   Gözat 
  0 Like
'':
fade
slide
Rating:
''سْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِاارَّحِيم''